Kısa vadeli faizde düşüş olasılığı arttı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika (kısa vadeli)faizlerinin orta dönemde yükselme olasılığının, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşük olduğunu açıkladı.

ANKARA - Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika (kısa vadeli)faizlerinin orta dönemde yükselme olasılığının, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşük olduğunu açıkladı. Kurul, kısa dönemde faizlerin, sabit kalma olasılığının ocak ayına göre bir ölçüde azaldığını açıkladı. Merkez Bankası, kurulun kısa vadeli faizleri değiştirmediği 23 Şubat'taki toplantısında yapılan değerlendirmelerin özetini açıkladı.
Yılın ilk çeyreğinde duraksama gösteren enflasyonun, ikinci çeyrekte düşüş sürecine devam edeceğini öngören kurul, "Yıl sonunda enflasyonun nokta hedef olan yüzde 5'in üzerinde gerçekleşmesi olasılığı, altında gerçekleşmesi olasılığına göre daha yüksektir" değerlendirmesini yaptı. Değerlendirmede, faiz oranlarıyla ilgili "politika perspektifinin, enflasyonun 2007 yılı ortalarında hedef patika ile uyumlu olmasını sağlayacağı öngörülmektedir" denildi.