'Kısa vadeli kredilerimiz cazip değil'

Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, ekonomi düzeldikçe, piyasalar ve bankacılık sektörü daha etkin çalışmaya başladıkça, faizler düştükçe kısa vadeli Eximbank kredilerinin eskisi kadar cazip olmaktan uzaklaştığına dikkat çekerek...

ANKARA - Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, ekonomi düzeldikçe, piyasalar ve bankacılık sektörü daha etkin çalışmaya başladıkça, faizler düştükçe kısa vadeli Eximbank kredilerinin eskisi kadar cazip olmaktan uzaklaştığına dikkat çekerek, "Dolayısıyla bizim asli görevimiz olan proje finansmanı, orta-uzun vadeli krediler, ihracat kredi sigortası ve garanti faaliyetlerine ağırlık vermek olacak. Ama bu, hemen bu sene olacak diye bir şey yok" diye konuştu.
Dolar kurunun son dönemde yükselmesi ile ihracatçıların biraz soluk aldığını da belirten Kılıçoğlu, "Dolar, 1.400'ü aşar. Çok büyük radikal bir şey olmazsa 1.450'ye kadar gidebilir" dedi. Kılıçoğlu, doların 1.200 seviyesinin ise çok düşük olduğunu söyledi.
'Bankacılık sektörünün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?' şeklindeki soruya ise Kemal Kılıçoğlu şu yanıtı verdi; "Türkiye'nin en son yaşadığı krizde, bankacılık sektörü en ciddi şekilde vurulan sektörlerden biri oldu. Bütün bu temizlik ya da iyileştirme harekâtı bence son aşamasına geldi."