Kişi başına 11 bin dolarlık müjde

Dünyanın en büyük bankalarından Alman Deutsche Bank, Türk ekonomisine ilişkin son raporunda oldukça olumlu bir tablo çizdi. Raporda, ekonomide atılacak adımlarla satınalma gücüne göre kişi başına gelirin 11 bin dolara çıkacağı görüşü yer aldı.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük bankalarından Alman Deutsche Bank, Türk ekonomisine ilişkin son raporunda oldukça olumlu bir tablo çizdi. Raporda, ekonomide atılacak adımlarla satınalma gücüne göre kişi başına gelirin 11 bin dolara çıkacağı görüşü yer aldı.
Ekonominin 2020'ye kadar yılda ortalama 4.2 oranında büyüyeceğini öngören Deutsche Bank raporunda Avrupa Birliği'ne (AB) katılım öncesi Türkiye'nin farklı bir ülke haline geleceği vurgulanıyor. AB müzakere sürecinde Türk ekonomisinin çok güçlü bir yapıya kavuşacağını belirten Deutsche Bank, ekonomide atılacak reformcu adımlarla satınalma gücüne göre kişi başına gelirin 11 bin dolara çıkacağını vurguladı. Bankaya göre Türkiye, 10 yılda Polonya'nın 2004 seviyesini yakalayacak. Ancak bunun için IMF ile yürütülen ekonomik programın sürdürülmesi gerekiyor.
Potansiyelini kullanması şart
Deutsche Bank eğer Türkiye büyüme potansiyelini tam olarak kullanırsa üyelik gerçekleşene kadar ekonominin çok güçlü bir yapıya kavuşacağını belirtiyor.
Yürütülen ekonomik reformlardan bankacılık sektörünün de olumlu şekilde etkileneceğini düşünen Deutsche Bank, sektörde konsolidasyonun artacağını ve yabancı sermaye girişinin hızlanacağını tahmin ediyor Türkiye'nin milli gelirinin 240 milyar doları aştığına işaret eden Deutsche Bank, bu büyüklükte bir ekonominin yılda 6-9 milyar dolarlık yabancı sermaye yatırımı çekmesi gerektiğini belirtiyor.