Kıymetlimiss lira*

Kıymetlimiss lira*
Kıymetlimiss lira*
2011 yılında Türk Lirası cinsi yatırım araçlarının tümü kaybettirirken yeni yılın yol haritasını çizen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "2012 yılında Türk Lirası'na yatırım yapan kazanır" diye konuştu.

EKONOMİ SERVİSİ
Uyguladığı para politikası ve dövize müdahale yöntemiyle eleştiri konusu olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bu kez iddialı konuştu. Başçı, 2012’nin Türk Lirası’nın dünyada en çok güçlenen, en çok değerlenen paralardan birisi olduğu bir yıl olacağını ileri sürdü.
Başçı, Bursa’da dün katıldığı bir toplantıda cari açığa ilişkin alınan tedbirlerin hepsinin cevap verdiğini ve başarıya ulaştığını savunarak “2012’de TL’ye yatırım yapanlar hep kazanacak. Kim yaparsa yapsın. Bizim vatandaşımız yaparsa bizim vatandaşımız, dünya vatandaşı yaparsa dünya vatandaşı kazanacak. Bu çok doğal şekilde, kendiliğinden olacak. Fakat bunun Türk kamuoyuna anlatılması, yanlış algının giderilmesi gerekiyor. Merkez bu yıl TL’nin değer kazanmasına izin verecek. Çünkü enflasyon, cari açığa göre şu an daha öncelikli bir alan” dedi. TL geçen yıl dolar karşısında yüzde 20 değer kaybetmişti.
Başçı, parasal sıkılaştırmayla hem kredilerdeki artışı düzenleyebildiklerini hem de kur üzerindeki değer kaybı baskılarını bertaraf edip, TL’ye değer kazandırma yönünde hareket edebildiklerini söyleyerek “Soru şu; TL doları yenebilir mi? Böyle bir paraya karşı şansı var mı? Biz diyoruz ki Türkiye ’de var. Çünkü bizim araçlarımız dünyanın hiçbir yerinde olmayan araçlar. Biz 2012’de doları yeneriz. Bu çok iddialı bir laf, bunu bir kenara yazın. Sene sonunda tekrar konuşalım” dedi.
Yaklaşık 14 ay öncesinde yaşanan 1 dolar=1 TL tartışmalarını hatırlatarak, “1 dolar 1 TL olsaydı Türkiye için büyük risk oluşurdu. O yüzden Merkez ‘Hayır, 1 dolar eşittir 1 lira olmaz’ dedi, TL bir miktar zayıflamalı” dedi. Başçı şu anda dünyada araç zenginliği açısından bir numaralı merkez bankasının TCMB olabileceğini söyledi.

En sert müdahale
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçen hafta cuma piyasalara yapılan müdahalenin Cumhuriyet tarihin en sert müdahalesi olduğunu belirterek “Müdahale etmeseydik dolar yıl sonunda 1.94 TL olabilirdi” dedi.

* Erdem Başçı’nın TL’ye ilişkin açıklamaları Yüzüklerin Efendisi filminde “yüzük”e atfedilen değeri hatırlattı.

Kur konusunda konuşması yanlış
UĞUR GÜRSES
Merkez Bankası Başkanı’nın kur konusunda, böyle iddialı bir biçimde konuşmasını doğru bulmuyorum. Keşke enflasyon ve cari açık konusunda iddialı olsaydı. Bu yıl TL değer de kazanabilir. Ekonomi resesyona girer, kimsenin döviz talebi olmaz ve TL değer kazanabilir. Başçı, bunu sağlayacak bir politika patikası çizebilmiş değil. Günübirlik hareket edecekler. Bu döviz rezerviyle nasıl yapılacak bu? Yüzde 5,75’le yani enflasyonun altında bir faizle bu mümkün değil. Biçimsel olarak bu konuşma yanlış.

Kime ne mesaj verdi

Yatırımcıya
2012 yılında Türk Lirası’na yatırım yapanlar hep kazanacak. Merkez Bankası bu yıl TL’nin değer kazanmasına izin verecek.

İhracatçıya
Merkez’in ihracatçıları Eximbank üzerinden reeskont kredileriyle destekleyeceği yıl olacak. Döviz kurları kanalıyla desteklenmeyecek.

Piyasaya
İstisnai günde, 100 normal günde 50 milyon dolar satacağız. Pazartesi % 5,75’ten fonlama yapabiliriz. Biri bizi test etmeye çalışırsa anında istisnai güne geçeriz.

Başçı’dan satırbaşları

30 Aralık’ta tarihin en sert müdahalesine yaptık. Bunu yapmasaydık dolar yılı 1.94 TL’den kapatırdı.

Rezervde bir miktar kayıp var ama buna değer, bundan sonra küçük küçük satışlar yapacağız.

Merkez Bankası bu sene rekor kâr açıklayacak. Enflasyonda ocak ya da şubatta tek haneye düşme ihtimalimiz var.

ABD üçüncü parasal genişlemeye başlarsa gelecek yıl sonunda ‘TL aşırı değerleniyor’u konuşabiliriz.

Ağustostan bu yana 5 milyar dolarlık yabancı çıkışı oldu, biz de 15 milyar dolar sattık.

Biri bizi test etmeye kalkarsa anında istisnai güne geçeriz. O kadar yumuşak ki hiç kimse hissetmiyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107482510748255

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tüccar devlet - tıtus

  tüketerek büyümenin sonu tükenmektir agalar... hükümet tüccar mantığı ile ekonomiyi yönetiyor. içerde üretim pahalıya mal olduğu için ithal ettirip daha yüksek vergi topluyor. örneğin et 4 dolardan giriş yapıyor, devlette ithalatçıdan 4 dolar vergi alıyor. iç piyasaya girdiğinde %1 kdv ile girip %8 kdv ile tüketiciye ulaşıyor. hükümet adına son derece karlı bir iş. önce ithalatçıdan 4 dolar alıyor, sonra ilk elden %1 kdv, son olarak parakendeciden ise % 7 kdv alıyor. eskiden köylü ineğini et balık kurumuna verdiğinde devletin cebine kuruş girmezken, şimdi ineğin yarısından fazlası devletin cebine giriyor. aynı şey akaryakıt otomotiv vs.. içinde geçerli. devlet yüksek vergi topladığı için bütçeden açık vermiyor, açık vermediği içinde kendi çalışanlarının maaşlarını ödemek için imf ye ihtiyaç duymuyor. iç piyasada canlılığı korumak içinde bankalar üzerinden sürekli piyasaya para pompalıyor. ancak içeri giren para geri dönerken kartopu gibi sürekli büyüyerek gidiyor. tüm cumhuriyet tarhinde borç toplamı 240 milyar dolar civarına iken, akp döneminde 600 milyar dolara ulaşmış durumda. bu borç özel sektör üzerinden bile olsa, bir dönem sonra çevrileyemecek noktaya gelecek. özel sektör kredi alamaz hale geldiğinde tüketime dayalı ekonomik modelin çöküşü başlayacak. yük çok büyük olduğu için, çöküşte çok büyük olacak. işyerlerinin yağmalandığı günleri görmemiz hiç de uzak değil malesef... zaten bizim mücahitlerin ekonomi yönetmek gibi bir niyetleri yok. onların amacı kısa bir toz pembe dünya yaratıp, amaçlarına ulaşmaktı.

  1 dolar = 3 tl. - sktk60

  1 doları 3 tl.ye çıkart ne cari açık kalır ne ithalat vatandaşında maaşlarına devalüasyon kadar zam yap bu milletin kanını emenler bu bedeli ödesinler.

  tavsiye - genco940

  sayın taşcı şimdiden elinizdeki dolar ve altınları türk lirasına çevirip borsada fonlara yatırın yıl sonunda cari açığı kapatacak pozisyona gelirsiniz.

  Temkinli olmak lazim... - candeniz02

  Tum dunyada 2012'ye dair ongoruler ortadayken ve kisa sure once sayin Babacan'in bile temkinli olunmasi seklindeki tavsiyelerinden sonra boylesi bir aciklama bana yasadigim sevimsiz bir olayi hatirlatti.Paylasmak isterim;Hesabim bulunan bankadaki islemlerimle ilgilenen calisan bey de,bir yildir doviz cinsindeki parami TL"ye cevirmemi dolayisiyla yuksek faizden dolayi,doviz'e gore cok daha fazla kar yapabilecegimi onermisti.Hakikaten faiz cok yuksekti ve kabul ettim.Bir yildan sonra parayi Tl"ye cevirdim sanirim bir ya da iki ay gecti ardindan Ecevit doneminin o bilinen devaluasyonu gerceklesti.Ve ben toplamda yaklasik 18000Mark!kaybetmistim.. O yuzden bu tur aciklamalari cok tehlikeli buluyorum.Soylenenler de olabilir tabi ama temkinli olmak lazim diye dusunuyorum.Ama eger sayin baskan bu kadar emin ise insanlarin zarar etmeyeceklerine dair garanti versin o halde..zira herkes kar etmek ister degil mi?

  ya tutmassa... - bizeke

  Merkez Bankası Başkanının bu derece kesin ve kati ifadeler kullanması doğru olmayabilir. Söylediği rakkamlar ve tesbitler yatırımcıyı yanıltabilir.Yatırım yapmak isyeyenler ikilemde kalabilir. Zaten birçok ekonomist bu hususu belirtiyorlar ve Bir yerde de Merkezi tenkit ediyorlar.Gidişatın Başkanın söylediği yönde olmayacağını ifade ediyorlar.Dünyada Merkez Başkanılığı çok önemli bir görev.Ekonomiye yön veriyor.Şimdiye kadar çok Başkan gördük Ancak bu kadar kesin rakkamlar veren ve tesbitler yapana hiç rastlamadık.İnşallah yıl sonunda söyledikleri isabetli olur da sorun yaşamayız. Ancak bana öyle geliyor ki yıl sonuna gelmeden yıl sonu rakkamlarının oluşmayacağı kesinlikle anlaşılacak.Ekonomini neredeyse tamamen dışa bağımlılığı ortada.Merkez ağılıkla sözle müdahalelerde bulunmasına rağmen siyaset kurumu da bu tutumu şimdilik tasvip etmesine rağmen sonucun iyi olmama ihtimali çok kuvvetli.İnşallah işler iyi gider.