Kızartmalık atık yağları toplamak için yurt çapında bayilik sistemi oluşturdu

Kızartmalık atık yağları toplamak için yurt çapında bayilik sistemi oluşturdu
Kızartmalık atık yağları toplamak için yurt çapında bayilik sistemi oluşturdu

Mustafa Ezici, ?Lavoboya dökülen 1 litre bitkisel atık yağ, 1 milyon litre temiz suyun kirlenmesine neden oluyor? dedi.

Atık kızartmalık yağları toplayarak biyodizel üreten Ezici Yağ Sanayi'nin patronu Mustafa Ezici, çevre hareketinde bayilik sistemi kurdu. Bayiler atık yağın kilosunu 60 YKr'den Ezici'ye satabilecek
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye’nin en çevreci iş adamı olarak bilinen Ezici Yağ Sanayi’nin patronu Mustafa Ezici, atık bitkisel yağ toplama işini bir hamle öteye taşıdı. Bitkisel atık yağları biyodizele çeviren Mustafa Ezici, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan aldığı geri kazanım lisansıyla Türkiye genelinde 350 bin ton bitkisel atık yağ toplayacak.

Türkiye genelinde 10 bin noktaya hizmet veren özellikle fast-food (hızlı-yemek) sektörü ve restoran zincirlerinin birçoğuyla çalışan Ezici, şimdi franchise vererek Türkiye geneline yayılacak. Almanya ve İltalya’dan sonra Avrupa Birliği’nde en çok bitkisel yağ kullanan Türkiye’de, 1 milyon 650 bin ton bitkisel yağ tüketildiğine dikkat çeken Mustafa Ezici, “1 Ocak 2008’de yürürlüğe giren kanunla, bitkisel atık yağların evlerden toplanmasını anlaşmalı olduğumuz belediyelerle gerçekleştiriyoruz” dedi.

Sistem nasıl çalışacak?
Mustafa Ezici, bu amaçla Türkiye genelinde bayilikler verecek. Bayiler topladıkları atık yağların kilosunu 60 YKr’den Ezici’ye satabilecek. Apartmanlara bırakılacak 55’er kiloluk iki tane bidonun teslimi sırasında beşer litrelik ayçiçek yağı verilecek. Yani Türk halkı promosyonla yağlarını lavaboya dökmemeyi öğrenecek. Mustafa Ezici, 81 ilde atık yağ toplayacağını belirterek şöyle konuştu:
“Şu an 50’nin üzerindeki aracımızla Gaziantep, Kayseri, Muğla, Antalya, Trabzon, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere 30 ilde toplama yapıyoruz. Oteller, restoranlar, yemek firmaları, okullar ve evlerden yılda 350 bin ton atık yağ toplayabiliriz. Çevre kanunu gereği bitkisel atık yağları ücretsiz topluyoruz.”

Bitkisel atık yağ toplamak için 150 bin YTL bayilik yatırımı gerektiğini söyleyen Ezici, “Bu yatırım bedelinin içinde geçici depolama alanının kurulması, lisanslı bitkisel atık yağ toplama aracı da var, bir şube ayda 30 ile 500 ton arasında bitkisel atık yağ toplayabilir. Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan aldığım geri kazanım lisansıyla Türkiye’de 10 bin noktayla anlaştık. Şimdi 200’e yakın bayilik vermek istiyorum. Bunlar ortalama litresini 30 YKr’a mal ederek topladıkları atık yağları bana getirdiklerinde dediğim gibi 60 YKr ödeyeceğim. Böylece herkes kazanacak” dedi.

‘Çevreyi kirletiyor’
Yılda her evden ortalama 10 kilogram atık yağ çıktığını söyleyen Ezici, şu bilgileri verdi: “1 milyon 650 bin ton bitkisel yağ tüketiyoruz. Bunun 350 bin tonu bitkisel atık yağ olarak kanalizasyona dökülüyor. Akarsu, denizler ve yer altı su kaynaklarına karışan bitkisel atık yağlar ciddi boyutlarda çevre kirliliğine yol açıyor. Lavoboya dökülen 1 litre bitkisel atık yağ, 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor ve bunun sonucunda çevre kirliliği oluşuyor. Yurtdışında yaptığım araştırmalar sonucunda biyodizel’in gelişmiş ülkelerde önemli bir sektör haline geldiğini gördüm. Türkiye’de bu sektörün kurulmasına öncülük ederek gerekli ar-ge, bilgilendirme çalışmalarını gerçekleştirdik. Yasal mevzuatlarla ilgili gereklilikleri ilk tamamlayan şirket olarak, sektördeki lider konumumuzu sürdürmekteyiz.”

‘AB’den daha kaliteli’
Eğer 350 bin ton bitkisel atık yağı biyodizele çevirirsek 750 milyon dolarlık petrol ithalatının yapmamış oluruz. Türkiye’nin enerji ihtiyacındaki önemli bir açığın kapanmasına katkıda bulunmak amacıyla çevreci yakıtlara yönelinmesi gerektiğine dikkat çeken Mustafa Ezici, “Bu doğrultuda doğayı kirleten ve insan sağlığına büyük zararlar veren bitkisel atık yağların tüm yurtta tamamının toplanması ve geri dönüşümünün sağlamak konusunda çalışıyoruz. Günlük 270 ton biyodizel üretim kapasiteli fabrikasında uyguladığı Noba üretim teknolojisi ile AB’de uygulanmakta olan standartlardan daha yüksek kalitede biyodizel üretebiliyoruz” açıklamasında bulundu.

30 yılı aşkın süredir gelişmiş ülkelerde, bitkisel atık yağlar geri kazanım şirketleri tarafından toplanıp ekonomiye kazandırılıyor. ABD’de yılda 2 milyon 800 bin ton bitkisel atık yağ toplanıyor ve biyodizele dönüştürülyor.

Yurtdışında bitkisel atık yağ toplayan firmalar, bitkisel atık yağ üreticilerinden toplama hizmet bedeli alıyorlar. Konuyla ilgili çok ağır cezaların uygulandığı gelişmiş ülkelerde, atık üreticileri  büyük özen gösteriyor. Mustafa Ezici, yıllar önce Avrupa’da toplanan atık yağların tavuk yemi ve sabun olarak kullanıldığını anlatarak, “Bunun da zararları ortaya çıkınca gelişmiş ülkeler atık yağları biyodizel ve elektrik üretiminde kullanmaya başladı” diye konuştu.

Mustafa Ezici şöyle dedi: “Yurtdışında atık yağ toplayan firmalar 100 kilonun altında yağ verenden para alıyor. 100 kilonun üzerinde atık yağ verene ise toplayan firma para ödüyor. Bizde de bu sitemi geliştireceğimize inanıyorum.”

1 litre atık yağ getirene çek verecek

Atık kızartmalık yağı toplamak için bayilik sistemi kuran Ezici Yağ Sanayi, uluslararası bir perakende deviyle de ‘promosyon’ yoluyla yağ toplama sürecini başlatmaya hazırlanıyor. Ezici Yağ Sanayi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ezici, bir perakende zinciri ile 1 litre yağ getirene 40 kuruşluk hediye çeki vermek üzere anlaştıklarını söyledi.

1 litre atık yağ getirene 40 kuruşluk hediye çeki vereceklerini ifade eden Ezici Yağ’ın sahibi Mustafa Ezici, “10 kilo getiren 4 YTL kazanacak. Amaç insanları bu konuda bilinçlendirmek” dedi.

3 bini toplanabiliyor
Verilen bilgiye göre, Türkiye’de yılda 350 bin tonu bulduğu tahmin edilen bitkisel yemeklik atık yağın sadece 3 bin tonu toplanabiliyor.

Türkiye’de kişi başı yağ tüketimi 20 kilo

Ezici, Türkiye genelinde 1.5 milyon ton bitkisel yağ kullanıldığını belirterek, kişi başı tüketimin de 20 kiloya ulaştığını söyledi. Ezici şöyle devam etti: “Bu yağların 350 bin tonu atık olarak kanalizasyona dökülerek; akarsu, gölet ve yeraltı su kaynaklarına karışarak denizlere dökülüyor. Bunun sonucunda çevre kirliliği oluşuyor. Tüm bunların önüne geçmek ve Türkiye’de yeni bir pazar yaratmak gerekiyor. Her evden ortalama 20 kilogram yağ çıkıyor. Öncelikli hedefimiz restoran ve fast-food sektörünün yağlarını toplamak olacak. Bundan sonra ise okullar, askeriye, hapishaneler, hastaneler, tavukçuluk sektörü. Ve Türkiye’deki tüm evlerden atık yağları toplayacağız. Gün gelecek su, petrolden ve altından daha kıymetli olacak. Bu yağları toplayarak hem yeni bir sektör hem de çevreci bir harekâtı başlatmış olduk” dedi.