Kızıl Meydan'a Türk damgası

TOBB ve TİM'in Moskova'daki Ticaret Merkezi'nin açılışını yapan Başbakan Erdoğan "Umarım Rus işadamları da Türkiye'de Rus Ticaret Merkezi açar" dedi. Açılışta Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a 30 bin dolar (yaklaşık 40 bin YTL) değerinde altın broş ve gerdanlık hediye edildi.
Haber: TÜRDA ÖZMEN / Arşivi

MOSKOVA - 60 milyon dolar toplam yatırımla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Moskova'da yaptırılan TOBB-TİM Ticaret Merkezi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle açıldı. Açılışa Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, TOBB Baskanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Baskanı Oğuz Satıcı ve Moskova Belediye Başkanvekili Dimitri Reisin katıldı.
Açılışta TOBB Meclis Başkanvekili Halim Mete Başbakan Erdoğan'ın 2002 yılında inşaat sırasındayken merkezi ziyaret ettiğinde, "Bana bitireceğiz sözü değil, merkezin açılışını gösterin" dediğini ve kendilerinin de bir Karadeniz fıkrasına atfen, "Bitiremezsek kendimizi bu inşaattan atarız" diye bitirme sözü verdiklerini söyledi ve, "Şimdi merkezi bitirdik, kendimizi atmıyoruz" diye konuştu.
Başbakan Tayyip Erdoğan ise konuşmasında bu merkezin açılışının Türk-Rus siyasi ve ekonomik ilişkilerindeki gelişimin en somut örneği olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile son iki ay içinde gerçekleştirdikleri karşılıklı ziyaretlerin iki ülke arasındaki yakınlaşmayı belgelediğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Umuyorum ki Rus işadamları da en kısa zamanda Türkiye'de buna benzer bir Rus Ticaret Merkezi kurar" dedi. 10-15 yıl öncesinde bu merkezin açılışı gibi bir olayın hayal bile edilemeyeceğini belirten Tayyip Erdoğan şöyle devam etti:
"Böyle bir şey olacak desek, bize 'hadi oradan' diye cevap verirlerdi şimdi ise bakın nereden nereye geldik. Rusya'daki Türk yatırımları 2 milyar dolara ulaştı. Rus yatırımları da artmalı ve 300-400 milyon dolarlarda kalmamalı. Benim bir önerim var: Türkiye'de bir yıl Rus yılı ilan edelim. Rusya'da da o yıl Türk yılı olsun. Kültürler arasında en iyi diyalog böyle başlar."
'Nereden nereye geldik'
Başbakan Erdoğan iki ülke arasında gelişen ilişkilerin başka alanlarda da verimli işbirliğine dönüşebileceğini belirterek, "Türk ve Rus işadamları Irak'ın imarında da işbirliği yapabilir" dedi. Erdoğan konuşmasında Moskova Belediye Başkanvekili Reisin'e de teşekkür ederek, "Yönetim kurulundaki arkadaşlar sizden bahsederek, 'Bizi hiç yalnız bırakmadı' diyor" ifadesini kullandı. Erdoğan, merkezin Türk mallarının tanıtımı açısından da önemli işlev göreceğini vurguladı. Erdoğan Rus halkına da seslenerek şunları söyledi: "Buradaki ürünleri bir defa denemenizi istiyorum. Belki buradaki Türk markaları dünyaca ünlü değil, ama kullandığınızda göreceksiniz ki kalitede onların ötesinde."
Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da merkezin Türkiye ile Rusya arasında kalıcı ticari bağlarının kurulması yönündeki arzunun ifadesi olduğunu belirtti. Merkezin Türkiye'nin Rusya'ya açılan kapısı olacağını belirten Hisarcıklıoğlu, "Bu merkezin açılması iki ülke arasındaki ticari entegrasyon sürecine yeni ivme kazandıracak. Buranın inşası sırasında çağdaş bir yerel yönetim anlayışı gösteren Moskova Belediyesi'ne de teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
TİM Başkanı Oğuz Satıcı ise Başbakan Erdoğan ile Moskova Belediye Başkanvekili arasında geçen bir konuşmada, Türk işadamlarının çok agresif olduklarından bahsedildiğini belirterek "Evet Türk işadamları olarak Rus pazarında agresif ve ısrarcıyız."
Moskova Belediye başkanvekili Reisin ise merkezin inşası sırasında birçok sorunla karşılaşıldığını ancak kendilerinin ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştıklarını anlattı. Reisin "Böyle bir tesisin şehrin göbeğinde yapılması çok önemli, karsılaşılan zorluklar da iki tarafın gayreti sonucu aşıldı. Arazi sorunu olmak üzere pek çok şey aşıldı Burasının inşası Türk-Rus ilişkilerinin daha da gelişmesi için bir zemin olacak. Türk şirketleri artık buradaki rüştünü ispat etti. Moskova'daki iş hacimleri 15 yılda 12 milyar dolara ulaştı. Ayrıca buradaki altyapının gelişmesine katkıda bulundu" dedi.