Kızılay bağışlarına 'teknolojik takip'

Geçtiğimiz yıllarda adı skandallara karışan Kızılay, teknolojiye yatırım yaparak 'şeffaf'laşıyor. Bağış ve afet yönetimi, afet koordinasyon projeleri yönetimi gibi alanlarda altyapısını...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Geçtiğimiz yıllarda adı skandallara karışan Kızılay, teknolojiye yatırım yaparak 'şeffaf'laşıyor. Bağış ve afet yönetimi, afet koordinasyon projeleri yönetimi gibi alanlarda altyapısını teknolojiyle donatmaya başlayan Kızılay'da artık yapılan bağışın nerede kullanıldığı online olarak görülebilecek.
Kızılay'ın CeBIT Bilişim Eurasia'da sinyallerini verdiği 'kan merkezi' sistemiyle de kan bulmak için radyo anonsları ortadan kalkacak, telefon ya da internet kanalıyla kan bulmak kolay hale gelecek. Türkiye çapındaki kan stokları internet ortamında görülebilecek ve istenen kan belli merkezlerden teslim edilecek. Kızılay'ın bilgi sistemini kurmak ve merkezi bir yapıya bürünmek için başlattığı projelerin arkasında ise bir Türk yazılım şirketi Uyumsoft var.
Kızılay'ın çalışmak için iki yıllık bir süreç sonucunda Uyumsoft'a karar verdiğini söyleyen Uyumsoft Genel Müdürü Mehmet Önder, "Kızılay'ın dışa açılan yüzü oluşturuldu" dedi. Kurulmaya başlayan sistemle kuruma yapılan bağışın nereye kullanıldığından hizmetlere kadar her tür bilgiye ulaşılabileceğini vurgulayan Önder, bundan sonra da Kızılay'ın yeni projelerine sıcak baktıklarını ifade etti. Mehmet Önder, şunları söyledi: "Kızılay ile şubat ayında çalışmaya başladık. İlk aşamalar tamamlandı. Projenin bağış ve afet yönetimi çalışmaları ise devam ediyor. Sistem, satın alma, afet, üretim yönetimi, depolama, bağış yönetimi ve acil müdahale sistemlerini kapsıyor. Sistemle Kızılay elindeki
araçları, stokları, insan kaynaklarını görerek değerlendirebilecek."
'Bulgaristan'dan ilgi var'
Kızılay'a yönelik 'bilgi sistemi' projesiyle öne çıkan Uyumsoft, aslında yazılım sektöründe uzun zamandır faaliyet gösteriyor. Şirketin her yıl cirosal olarak yüzde 50 büyüdüğünü açıklayan Mehmet Önder, hedeflerinin yurtdışında da etkin hale gelmek olduğunu aktardı. CeBIT Bilişim Eurasia'ya katılarak yeni projelerini aktardıklarını da hatırlatan Önder sözlerini şöyle bitirdi: "Fuarda yabancıların Türk yazılım şirketlerine yönelik ilgisi memnuniyet verici. Özellikle Bulgaristan'dan 'birlikte iş yapmak' için gelen heyetler oldu. İşbirliklerinin yanı sıra ortaklık yönünde de ilgileri var."
Fuar için son fırsat
Avrasya'nın en büyük bilgi teknolojileri fuarı CeBIT Bilişim Eurasia'yı hâlâ görmeyenler için bugün son fırsat. TÜYAP Beylikdüzü'nde
5 Eylül'de İstanbul ve Anadolu'dan gelen ziyaretçilerle yurtdışından çok sayıda yabancı konuğa kapılarını açan bilişim fuarında, son moda cep telefonlarından teknoloji harikası dizüstü bilgisayarlara, yazılım şirketlerinin hayatı kolaylaştıran çözümlerinden gelecekte yaşamın nereye gittiğini gösteren uygulamalara kadar bilgi teknolojisi adına her şeyi bir arada görmek mümkün. Renkli şovlar ve ünlü konuklarla hareketlenen fuarda görüntülü iletişimi test etmeyi unutmayın!
Elleriniz değil, diliniz çalışsın!
"Yazmak yerine şu konuştuklarımı anlayıp kendi kendine çalışacak bir alet yok mu" diyenlerin ya da yanında kalem kâğıt olmadan ilham geldiği anda dizelerini bilgisayara aktarmak isteyen şairlerin imdadına Türk yazılımcılar yetişti. Yöndata tarafından şimdilik tıbbi alanda kullanılan 'konuşma tanıma teknolojisi' Dikte, 2008'den itibaren hayatımızın tüm anlarında yanımızda olacak. Tıbbi dikte ile uzmanlar, raporları bilgisayarlarına okuyor ve yazılı raporu birkaç dakika içinde alabiliyor. 2008'de piyasaya çıkacak 'serbest dikte'yle ise herkes, tüm konuştuklarını bilgisayarın ekranında yazılı olarak görebilecek hatta e-posta atabilecek. Bu teknolojinin fiyatı 300-350 dolar olacak.
Cep telefonu turistlere rehber oldu
Dört Türk mühendisin geliştirdiği 'Rotamobil' uygulamasıyla cep telefonu turist rehberiniz olacak. Cep telefonunuza yükleyeceğiniz bu uygulamayla hem istediğiniz mekânları rahat bulabileceksiniz hem de tarihi yerler, kafeler ya da eğlence mekânlarıyla ilgili detaylı bilgiye anında ulaşabileceksiniz. Sultanahmet ve CeBIT Bilişim Eurasia salonları için kullanılabilen uygulama hastaneler hatta adliye binaları için de hazırlanabilecek. Sistem yeni turizm sezonuna hazır olacak. Rotamobil'i fuarda 100'den fazla kişi yönünü bulmak için kullanmış bile
Skype'a özel klavye
Minton internet üzerinden telefonlaşmayı sağlayan Skype'ı kolayca kullanmanızı sağlıyor. Bu klavyenin arama, kapama, bekletme gibi özel tuşları var.
'Yapay Zekâ'yla güvendesiniz
ODTÜ'lü 23 yaşındaki iki genç Kaan Kayabalı ve Demirhan Büyüközlü tarafından kurulan yazılım şirketi Kade Bilişim,'in 'yapay zekâ'yla hazırladığı Rama Güvenlik Sistemi, objeleri tanıyıp hareketleri takip ediyor. Tüm kalabalık mekânlarda kullanılabilen sistemle bırakılan sahipsiz çantalar tespit ediliyor. Sistemle bombalı paketleri yakalamak da mümkün.
Eğlence Cowon'da
Avuç içine sığabilen bu dijital oyuncak sayesinde film izlemek, TV'den program kaydetmek, fotoğraf görüntülemek, şarkı sözlerini görerek müzik dinlemek hem çok kolay hem de zevkli. Panatel tarafından Türkiye pazarına sunulan Cowon A2, 20 GB hafızaya sahip ve yüksek kalitede ses kaydı da yapabiliyor.
Hacker'lara Türk kalkanı
Okyanus Yazılım'ın geliştirdiği yazılım kopyalamayı önleyen O-Key Dongle, iki şifreli algoritma kullanıyor. Yazılımların yasal olmayan yollardan kullanılmasını ve dağıtılmasını engellemek amacıyla üretilen
O-Key, yazılımdan gelen şifrelenmiş veriyi Rados Veri Akış sistemi üzerinden alarak çözüyor ve gerekli kontrolleri yaptıktan sonra cevabı şifrelenmiş olarak bilgisayara gönderiyor. USB cihazı şeklindeki ürün, bilgisayara takılarak kullanılıyor. Korsanları engelleyecek olan ürünün yazılımla beraber satılması düşünülüyor.