Kızılay rüşvetçisi en büyük vergi yüzsüzü

Gelir İdaresi, her bir vergi dairesine 750 bin YTL ve üzerinde vergi borcu bulunan yüzsüzlerin listesini açıkladı. Listenin ilk sırasında adı 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra Kızılay'ın açtığı...

İSTANBUL - Gelir İdaresi, her bir vergi dairesine 750 bin YTL ve üzerinde vergi borcu bulunan yüzsüzlerin listesini açıkladı. Listenin ilk sırasında adı 17 Ağustos 1999 Marmara depreminden sonra Kızılay'ın açtığı çadır ihalesindeki rüşvet skandalına karışan dokumacı Yaşar Bahçıvan yer aldı. Bahçıvan 1999'da çadır bezi ihalesinde rüşvet verdiği gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Bahçıvan ihaleyi alabilmek için 25 milyar lira rüşvet verdiğini itiraf ettikten sonra yargılanmış ve hapse mahkûm olmuştu. Listede Bahçıvan'ın adının yanında 'Ödeme imkânı yok' ibaresi yer alıyor.
Vergi yüzsüzleri listesine asıl damgayı ise Maliye'nin 8.2 milyar YTL istediği İmar Bankası ve 102 şubesi vurdu. İmar Bankası ve şubeleri çıkarıldığında ikinci en yüksek borçlu ise bir dönem milletvekili de seçilen Fadıl Akgündüz'ün Jetpa Holding'i gözüküyor. İmar Bankası hariç oluşturulan listede üçüncü sırayı YİFAŞ Tekstil, dördüncü sırayı Uludağ Tekstil ve Giyim, beşinci sırayı Muharrem Anul aldı.