Kızın törenine 2 milyon avro

TMSF beklenmedik bir tahsilatı başardı. Batık İktisat Bankası'nın eski patronu Erol Aksoy'un eşi İnci Aksoy, kızının İsviçre'deki mezuniyet törenine katılmak istedi. Fransa'da bloke edilen 2 milyon avronun tahsiline itirazı kaldırınca izin verildi.

İSTANBUL - Batık İktisat Bankası'nın eski patronu Erol Aksoy'un eşi İnci Aksoy'un kızının lise mezuniyet törenine katılmak için İsviçre'ye gitmek istemesi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 2 milyon avroluk bir tahsilat daha yapmasına olanak sağladı. Edinilen bilgiye göre olaylar şöyle gelişti:

 • İnci Aksoy kızı Eda Deniz Aksoy'un İsviçre'deki lise mezuniyet törenine katılmaya karar verdi. Ancak kendisi hakkında TMSF'nin isteğiyle mahkeme tarafından konmuş yurtdışına çıkış yasağı vardı.
 • İnci Aksoy bunun üzerine TMSF'ye başvurarak üç gün süreyle de olsa yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını ve kızının önemli gününe katılmasına olanak sağlanmasını istedi. İnci Aksoy hatta "Türkiye'ye döneceğime inanmıyorsanız bir TMSF görevlisini tüm masraflarını karşılayarak İsviçre'ye götürebilirim" dedi.
 • Ancak bir görevlinin İnci Aksoy ile gitmesinin Türkiye'ye dönmek istememesi durumunda bir işe yaramayacağını düşünen TMSF yetkililerinin aklına daha pratik ve yararlı bir çözüm geldi.
 • TMSF daha önce yurtdışında yaptığı araştırmalarda Erol Aksoy'un Paris'te bir bankada 2 milyon avro hesabı olduğunu belirlemiş ve bu ülkede yargıya başvurarak parayı Türkiye'ye getirmek istemişti. Ancak Erol Aksoy, TMSF'nin bu girişimlerine karşı mahkemeye başvurmuş ve paranın iadesine itiraz etmişti. Mahkeme de bunun üzerine konuyla ilgili karar verinceye kadar hesabı dondurmuştu.
 • İnci Aksoy'u TMSF'ye davet eden yetkililer kendisinden hesaptaki paranın Türkiye'ye getirilmesi konusunda mahkemeye yaptıkları itirazdan vazgeçmelerini ve bunun karşılığında da hakkındaki çıkış yasağının kısa süreli de olsa kaldırılmasını sağlayacaklarını söyledi. Aksoy ailesinin mahkemeye başvurarak itirazdan vazgeçmesi üzerine para serbest bırakıldı. TMSF 2 milyon avroyu aldı, İnci Aksoy da hakkındaki yurtdışı çıkış yasağının üç günlük süre için bile olsa kaldırılması sayesinde kızının lise mezuniyet törenine katılmak üzere 28 Mayıs'ta İsviçre'ye uçtu.
  '5020 Anayasa'ya aykırı'
  Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Erol Aksoy'un borçları nedeniyle 5020 sayılı 'Hortum Yasası'nı işletmiş ve batık bankacının başta eşi olmak üzere birçok yakınının malvarlığına el koymuştu. İnci Aksoy 5020 sayılı yasanın Anayasa'ya aykırı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:
  "İktisat Bankası ile mudi ilişkim bulunuyordu ve bankadaki hissem yüzde 1.35 idi. Ancak bankaya el konunca yurtdışına çıkışım yasaklandı. Dört yıldır çıkamıyordum. Bu yüzden Fransızlar Türkiye haklarının sahibi olduğum Marie Claire dergisinin yayınını elimden aldılar. İşsiz kaldım. Şimdi üç gün yurtdışına çıkıp kızımın mezuniyetini görmek için hakkımızdan feragat etmek zorunda kaldık."
  Telsim'de devler savaşı
  TMSF önümüzdeki günlerde Telsim başta olmak üzere el koyduğu Uzan Grubu şirketleri için ihale ilanına çıkmaya hazırlanıyor. İlanın ardından şirketler için bilgi odaları oluşturulacak. Şirket temsilcileri bilgi odalarında gerekli çalışmayı yaptıktan sonra belirlenecek tarihlerde tekliflerini verecek. Edinilen bilgiye göre kapalı zarfla verilecek teklifler açıldıktan sonra pazarlık başlayacak. Ancak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ile ilgili bazı yasalarda yer alan 'kurumun haklarında dava açtığı kişilerin ihalelere katılamayacağı' şeklindeki hükümler şirketlerin bazı taliplerinin işin başında devre dışı kalmasına neden olabilecek. Telsim'in Uzan Grubu şirketleri arasında en büyük kaynağı getirecek şirket olduğunu belirten gözlemciler dünya telekomünikasyon devlerinden Vodafone, Hutchison Whampoo ve Telanor'un ihaleye iddialı hazırlandığını belirtiyor.