'KKTC ile ticareti artıracağız'

Azerbaycan-Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) Başkanı Ahmet Erentok, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki ticaret hacminin ilk etapta 5-7 milyon dolar arasında olacağını söyledi.

LEFKOŞA - Azerbaycan-Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) Başkanı Ahmet Erentok, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasındaki ticaret hacminin ilk etapta 5-7 milyon dolar arasında olacağını söyledi. KKTC'de üç gün boyunca temaslarda bulunan Azerbaycan heyeti, önceki akşam temaslarını değerlendirdi. Heyet başkanı Ahmet Erentok, ikili görüşmelerde sivil toplum örgütleriyle sözleşmeler yaptıklarını açıkladı. Erentok, Azerbaycan ve KKTC arasındaki ticaret hacmi hedefinin 50 milyon dolara kadar çıkmasının hedeflendiğini ifade etti.
KKTC için paket tur
Ciddi büyüklükte portakal ithalatı yapmak istediklerini, ayrıca KKTC'nin, Ortadoğu'ya ticaretleri için bir montaj üssü olmasını da kapsayan projeleri bulunduğunu açıklayan Erentok, kendi şirketinin de KKTC'de, Bakü'ye inşa ettikleri büyük otelin aynısını yapmayı planladığını söyledi.
Azerbaycan Skylife Turizm'in KKTC için paket tur düzenleme konusunda anlaşmalar yaptığını, KKTC çorap üreticilerinin Azerbaycan'daki bir şehirde fabrika açmaya karar verdiğini kaydeden Erentok, Azerbaycan'daki Star televizyon ve klima üreticisinin de Kuzey Kıbrıs'a distribütörlük verdiğini ve bu alanda yıllık 2-3 milyon dolarlık ticaret yapılmasının beklendiğini anlattı. Azerbaycan'a KKTC'den zeytinyağı da ithal edeceklerini açıklayan Erentok, İMAİR hava yollarının da Kıbrıs Türk Hava Yolları ile temaslarda bulunduğunu kaydetti. Erentok, "Azerbaycan'da çok imkân var, KKTC'den yatırımın istikâmetleneceği en güzel ülkelerden biri Azerbaycan'dır" dedi. Öte yandan Türkiye'nin mayıs ve haziranda Güney Kıbrıs'a ihracatı 1.5 milyon dolara ulaştı.