KKTC ile Türkiye'ye ikinci fiber optik hat

KKTC ile Türk Telekom arasında yeni bir fiber optik hat anlaşması imzalandı. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, kapasiteyi artıracak yeni hattın dört ayda biteceğini belirtti

GİRNE - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Türksat ile Bayrak Radyo Televizyonu (BRT) arasında up-link anlaşması, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türk Telekom arasında fiber optik hat anlaşması ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı arasında da limanların iyileştirilmesi ve geliştirilmesini öngören üç anlaşma imzalandı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, limanlar konusundaki anlaşmayı imzalarken, diğer iki anlaşmaya da tanık olarak imza koydu. İmza töreninde, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı ile bazı bakanlar da hazır bulundu. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, yeni fiber optik hattın, KKTC’nin Türkiye ve dünyaya iletişim hatları kapasitesinin artırılmasına yönelik önemli bir proje olduğunu vurgulayarak, projenin dört ay gibi bir sürede tamamlanacağını belirtti.
Türkiye’den KKTC’ye deniz altından su getirme projesi olduğuna da işaret eden Yıldırım, “Onun kadar büyük olmasa da, çok daha kısa sürede, o proje (su projesi) dört yılda gerçekleşecek, bu dört aydan kısa bir sürede gerçekleşecek.
Kıbrıs’ın önümüzdeki 20-30 yıllık iletişim altyapısını, iletişim otobanlarını böylece tamamlamış oluyoruz” dedi.
Türk Telekom, Gazimağusa yakınlarındaki Yeni İskele ile Hatay-Samandağ arasında çekilecek alternatif hatla KKTC’nin günümüz şartlarında gün geçtikçe ve hızla artan ses, internet ve veri trafiği için gerekli bant genişliğine ulaşmasına imkân verecek. Projenin yatırım maliyeti Türk Telekom tarafından üstlenilirken, KKTC Telekom Dairesi de yapılacak yatırımların işletme faaliyetlerini üstlenecek. Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Türkiye’nin öncü telekomünikasyon ve yakınsama teknolojileri grubu olarak, vizyonumuzu teknoloji ve altyapıya yaptığımız yatırımlarla destekliyoruz” (aa)