KKTC turizm cenneti oldu

KKTC turizm cenneti oldu
KKTC turizm cenneti oldu

KKTC?de turizm sektörü yeni yatırımlarla giderek gelişiyor. 2003 yılında 115 olan tesis sayısı geçen yıl 130?u, 11 bin 550 olan yatak kapasitesi ise 15 bini aştı.

Türkiye'den sadece 64 kilometre uzaklıktaki KKTC, tarihi, bozulmamış doğası, temiz kumsalları ve berrak denizi ile turistlerin ilgi odağı. KKTC, pasaport ve yurt dışı çıkış harcı gerektirmemesi, nedeniyle Türk turistlerin de önemli tatil seçenekleri arasında

 

ADANA - Türkiye’den sadece 64 kilometre uzaklıktaki KKTC, tarihi, bozulmamış doğası, temiz kumsalları ve berrak denizi ile tatilcilerin ilgisini çekiyor.

KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanlığı Turizm Planlama Dairesi Müdürü Turgut Muslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KKTC’nin tesisleri, gazinoları, doğasıyla adeta "turizm cenneti" olduğunu, tatilcilerin istedikleri tatil seçeneklerini bulabileceklerini vurguladı.

Muslu, KKTC’nin turizm açısından çeşitlilik gösterdiğini, zengin potansiyeli olduğunu belirterek, "KKTC’ye gelecek turistler, eko turizm çeşitliliği açısından köy pansiyonculuğu, dağ, doğa yürüyüşü, flora-fauna gezi gözlem, mağara turizmi, bisikletçilik, atlı doğa gezintisi yapabilirler" dedi.

Turgut Muslu, köy pansiyonculuğu ile ilgili özellikle Karpaz bölgesinde bulunan Tatlısu, Büyükkonuk, Mehmetçik, Kumyalı, Dipkarpaz yerleşim birimlerinde 6 binanın restorasyonunun yapıldığını, 8 binanın da inşaatına başlandığını anlattı.

Muslu, projenin 2005 yılında başladığını, gelecek aylarda tamamlanarak 180 yatağın hizmete girmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Turgut Muslu, "Kuzey Kıbrıs’ta keşfedilmeyi bekleyen birçok mağara bulunuyor. Bu arada, özellikle Beşparmak Dağları, doğal ve tarihi çekiciliğinden dolayı bisiklet meraklılarının en çok ilgi gösterdiği güzergahlar arasında bulunuyor" dedi.

Muslu, adada golf turizmini de geliştirmek amacıyla yeni yatırımlar yapıldığını, Güzelyurt bölgesinde bulunan sahanın sadece bu sporun meraklılarına hizmet sunduğunu söyledi. Muslu, golf meraklılarına daha iyi hizmet vermek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Esentepe bölgesinde 18 delikli bir saha ile hizmet veren Korineum Golf Club’un bu alanda KKTC’deki tam teşekküllü ilk ve tek tesis olduğunu vurguladı.

Kıyılardaki dalış bölgelerinde batık gemi, uçak enkazı, mağaralar, çok eski dönemlerden kalma gemi çapaları ve amforaların görülebileceğini ifade eden Muslu, "Dalmak için Kuzey Kıbrıs’ı seçenler, Akdeniz’e özgü balık türlerini, deniz kaplumbağalarını ve diğer deniz canlılarını izleme şansına da sahip olacak" dedi.

Muslu, Girne Marina ve Delta Marina’nın KKTC’yi ziyaret eden yatlara limanda demirleme ve konaklama imkanı sunduğunu, Yenierenköy’de yapımı devam eden 350 yat kapasiteli marinanın da 2009 yılı içinde hizmete girmesinin beklendiğini dile getirdi.

 

Sayılarla turizm

 

Muslu, yıllara göre tesis sayısı ve yatak kapasitesine bakıldığında turizm sektöründeki gelişmenin görüleceğini vurguladı.

Adada 2003 yılında 115 tesisin toplam 11 bin 550 yatak kapasitesiyle hizmet verebildiğini anlatan Muslu, şöyle devam etti:

"2006 yılında bu sayı 127 tesis, 13 bin 453 yatak kapasitesine ulaştı. Geçen yıl ise tesis sayısı 130’u, yatak kapasitesi de 15 bini aştı. Adadaki 5 yıldızlı 11 tesis bulunuyor. Bunlar toplam 6 bin 274 yatak kapasitesine sahip. Ayrıca, inşa halindeki toplam 45 tesisin 10 bin 883 yatak kapasitesi var.

Bafra da Turizm Yatırım Bölgesi olarak belirlendi. Bölgede öngörülen 13 adet turistik yatırım alanının bir tanesi tamamlanarak hizmete açılırken, 4’ünün ise inşaatı halen devam ediyor. Tüm yatırımlar tamamlandığı zaman bölgede yaklaşık 16 bin yatak kapasitesine ulaşılması bekleniyor."

Muslu, KKTC’de kongre turizmine uygun 16 tesisin bulunduğunu da anlattı.

KKTC turizminin önemli zenginliklerinden birinin gazinolar olduğunu, adada 23 gazinolu tesisin hizmet verdiğini belirten Muslu, "Gazino müşterilerimiz turizme olumlu katkı sağlıyor, turizmi ayakta tutan önemli etkilerden biridir. Gazinolardan elde edilen vergi gelirleri, turizm gelişme ve tanıtma fonunun yüzde 40-50’lik bölümünü oluşturuyor. KKTC, içinde gazinoları da barındıran bir turizm cenneti. Gazinolarımız Güney Kıbrıs’a göre KKTC için bir çeşitliliktir" dedi.

 

Turizm teşvikleri

 

Muslu, Ekonomi ve Turizm Bakanlığı’nın turizmi canlandırmak için çeşitli teşvikler de sağladığını belirtti.

Bunlardan birinin yatırım indirimi olduğunu anımsatan Muslu, şunları söyledi:

"Devlet Planlama Örgütü’nün kalkınma planları veya yıllık programlar çerçevesinde belirleyeceği kalkınmada öncelikli yöreler ve özel önem taşıyan sektörlerde yapılacak yatırımlarda yatırım indirim oranı mal oluş bedeli üzerinden yüzde 200’dür. Diğer sektörler ve yörelerde yapılacak yatırımlarda ise yatırım indirimi oranı maloluş bedeli üzerinden yüzde 100’dür.

Güzelyurt ve Karpaz, Bakanlar Kurulu tarafından kalkınmada öncelikli bölgeler olarak belirlendi. Bunun yanı sıra gümrük vergisi ve fonu muafiyeti, makine ve teçhizat alımlarında katma değer vergisi uygulaması, arsa, arazi ve bina temini, fon kaynaklı kredi, inşaat ruhsatı ile ilgili vergi, resim ve harçlardan muafiyet teşvikleri de bulunuyor."

Muslu, Türkiye’den getirilecek turist için de teşvikler uygulandığını belirterek, "Oteller encümeni tarafından belgelendirilmiş tesislerde konaklama yaptıran tur operatörlerine, Haziran-Ekim 2008 dönemi için en az 4 gece konaklama için kişi başı 15 avro teşvik sağlanıyor. KKTC’ye turist getirmek amacı ile yeni destinasyonlara yönelik sefer düzenleyen havayoluna her sefer başına bin avro katkı veriliyor."

 

Bakan Şanlıdağ: KKTC gazino cenneti değil

 

Bu arada, Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ da Casino İşletmecileri Birliği’nin KKTC’de yayımladığı ilanla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "KKTC gazino cenneti olarak değil, içinde gazinoları da barındıran bir turizm cenneti olarak" tanımlanması gerektiğini kaydetti.

Guney Kıbrıs’ta gazino olmaması nedeniyle KKTC’nin bu açıdan turizm çeşitliliğine sahip bulunduğunu belirten Şanlıdağ, açıklamasında şunları vurguladı:

"Ülkemizdeki gazinoların KKTC’nin turizm çeşitliliğine katkısını yinelemek isterim.

Ancak, KKTC’nin keşfedilmesi için iki-üç gün yeterli olamayacaktır. Bakanlığımız, Türkiye’ye yönelik yürüttüğü ’Gerçek Akdeniz’ başlıklı tanıtım kampanyası çerçevesindeki etkinliklerde, bu kapsamda, Türkiye’den KKTC’ye turist taşıyacak olan tur operatörlerine, hava yolu şirketlerine ve de acentelere hafta içi en az 4 geceleme şartı ile teşvik verdiği vurgulanmaktadır." (aa)

 

 

bigPara.com