KKTC'de karada ilk sondaj atıldı

KKTC'de karada ilk sondaj atıldı
KKTC'de karada ilk sondaj atıldı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, KKTC de karada petrol araması için ilk sondaj kuyusunu açtı.

Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

GAZİMAGOSA- Denizde aramanın yapıldığı petrol için şimdi de KKTC ’de karada arama başlatıldı. Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ilk sondaj kuyusunu açtı. Kuyuyu açmak için malzemeler 100 TIR’la getirildi. Kuyunun açılışı için yapılan dünkü törende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, savaşın gerekçesi olan enerjinin bu bölgede ‘barışın’ gerekçesi olacağını söyledi.
TPAO tarafından KKTC’de Gazimagosa’nın İskele bölgesinde Türkyurdu 1 petrol ve doğalgaz araması temel atma töreni gerçekleşti. Yıldız, söz konusu bölgenin dünyadaki sismik verilere göre binde 1 oranında petrol ve doğalgaz içerdiği bilgisinin olduğunu belirterek, “Petrol ve doğalgaz çıkmayabilir. Ama KKTC’nin bütün yeraltı haritasını ortaya çıkaracak bir çalışmadır. Biz buraya çok önem veriyoruz. Stratejik ve teknik gerekçeleri olduğu için önem veriyoruz” diye konuştu.
Bakanlık olarak petrol ve doğalgaz aramalarına yönelik çalışmaların hızlandırıldığını söyleyen Yıldız, “Şu ana kadar sondaj metrajlarını 6 katına çıkardık, bütçesini ise 13 katına çıkardık. Sondaj miktarı, Edirne’den Kars’a kadar olan kilometre miktarına ulaştı” dedi. Sondaj çalışmalarının karanın yanı sıra denizlerde de sürdürüldüğünü belirten Yıldız, Karadeniz ’de de çalışıldığını ancak Akdeniz ’de daha fazla çalışılmaya başlandığını söyledi. TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, açılan bu kuyunun maliyetinin 10 milyon doları bulduğunu belirtti. Denizlerde 10 bin kilometrede 2 boyutlu 1500 kilometrede de 3 boyutlu sismik arama çalışma yapacaklarını dile getiren Uysal, tüm KKTC sondaj maliyetinin 400 milyon doları bulacağını kaydetti. Bunun 250-300 milyon dolarlık kısmının denizlerdeki aramayı içerdiğini de sözlerine ekledi.

bigPara.com