KKTC'nin AB ile ticaret yapma umudu yine başka bahara kaldı

KKTC'nin AB ile ticaret yapma umudu yine başka bahara kaldı
KKTC'nin AB ile ticaret yapma umudu yine başka bahara kaldı

KKTC nin ve Türkiye nin büyük çaba sarf ettiği doğrudan ticaret tüzüğü bir kez daha Avrupa Parlamentosu Hukuk İşleri Komisyonu gündeminden çıkarıldı.

İSTANBUL -  KKTC’nin AB ile doğrudan ticaret yapabilmesi için bekleyen tüzük Rum tarafının engeline takıldı. Tüzüğün görüşülmesi konusu AP Hukuk İşleri Komisyonu toplantısı gündeminden çıkarıldı ve eylül sonundaki toplantıya ertelendi.
Uzmanlara göre Rum kesimi tüzüğün görüşülmemesi için ciddi bir lobi yürütüyor ancak AB karar mercileri artık sorunun çözümü için diplomasi dışında yollara başvurmak için çare arıyor. Hatta birkaç ülkenin KKTC ile ticarete başlaması konuşuluyor. Güney Kıbrıs Rum kesiminin Annan Planı’nı reddetmesinin ardından KKTC’ye mali yardım ile doğrudan ticaret imkanı için tüzük hazırlayan AB, Rum hükümetinin vetosuna takılmıştı.  Ancak Lizbon Anlaşması’nın da hayata girmesiyle birlikte AB, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü bir kez daha hayata geçirmek için düğmeye basmış, ancak tüzük bir türlü parlemento gündemine gelememişti. Eğer rapor AP’de kabul edilirse, Avrupa Birliği Konseyi’nin de onayına sunulacak. Lizbon Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte, söz konusu tüzüğün gerçekleşmesi için AB ülkelerinin nitelikli oy çoğunluğu yetecek. 

Belçika başkanlığı milat olabilir
Konuyu değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Avrupa Birliği Bölüm Başkanı Cengiz Aktar, “Tüzüğün gündeme gelmemesi için büyük bir çaba sarf ediliyor. AP bu konuda bir tavsiye kararı çıkartacak. Son kararı Avrupa konseyi verecek, ancak oraya hiç gelmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar.  En basit bir girişimi dahi engelliyorlar ve çok rahatsızlar bu konuda. Ancak şöyle bir şey var yakında Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Türkiye ’ye gelecek ve Konsey adına bir girişim başlatılabilir” dedi. (Radikal)