KKTC'ye Amerika'dan yatırım

KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Kemal Deniz, 'Rusya'nın KKTC turizmine ilgisinin artması üzerine ABD'li şirketlerin KKTC'de yatırım yapmak için harekete geçtiğini' açıkladı.
Haber: SEFA KARAHASAN / Arşivi

LEFKOŞA - KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Kemal Deniz, 'Rusya'nın KKTC turizmine ilgisinin artması üzerine ABD'li şirketlerin KKTC'de yatırım yapmak için harekete geçtiğini' açıkladı. Deniz, ABD'nin en büyük iki turizm şirketinin oteller yapmak amacıyla Turizm Bakanlığı'na başvurduğunu belirterek, "ABD'li şirketlerin ilk etapda 2-3 bin kişilik oteller yapmayı planladıklarını" söyledi.
Deniz, KKTC turizmi konusunda Radikal'in sorularını yanıtladı. Rumların baskısına rağmen Rus şirketlerinden KKTC'ye çok büyük ilgi olduğunu belirterek, "Rusların, Kuzey Kıbrıs'a ilgilerini artıran en önemli etken casinolar. Rus turistler, hem tatil yapmak hem de kumar oynamak istiyorlar. Bizler Rus turizm şirketleri ile diyalog içindeyiz. Eğer ulaşım sorunu çözülürse, Rusya'dan, KKTC'ye turist akını olur. Böyle bir potansiyel hazır bekliyor" dedi.
ABD'den iki dev şirket
ABD'den iki turizm şirketinin, yatırım yapmak için bakanlığa başvuru yaptığını dile getiren Deniz, "Bunlardan biri Las Vegas'ta, diğeri Güney Afrika'da. Bu başvuruların arkası gelecek" diye konuştu. Öte yandan, ABD'li şirketlerin isimlerini Radikal'e açıklayan Deniz, Rumların bu şirketleri bilmesi durumunda 'engelleme çalışması' başlatacağını belirterek, isimlerin yayımlanmaması ricasında bulundu.
Deniz, "Rumlar, KKTC'ye turist getirecek acenteleri; 'KKTC'de askeri işgal var. Orada 50 otel Rum malı üzerine yapılı. Size tazminat davası açarız' gibi sözlerle tehdit ediyorlar" iddiasında bulundu. Deniz, Rumların Rusya'da büyük bir kampanya yürüttüğüne dikkat çekti. Deniz, bu nedenle şubatta Rusya'da yapılan bir etkinliğe, 'Eğer Rusya'ya gelirseniz, bakanda' yanındakiler de tutuklanır' emrinin çıkarılması nedeniyle katılmadıklarını söyledi.
Tapulu araziler tespit ediliyor
Turizm Bakanlığı olarak Güney Kıbrıs'taki Türk arazisi üzerine yapılan, otel, restoran ve işletmeleri belirleme çalışması başlattıklarını ifade eden Deniz, "Rumlara karşı bizde 'kısasa kısas' yolunu devreye soktuk. Güney Kıbrıs'ta bulunan bütün Türk tapulu yerleri tespit etmeye başladık. Rumlar gibi, bütün ülkeleri mektup, e-mail ve faks yağmuruna tutacağız. 'Rumlar Türk mallarını işgal ediyor' Buraları bizim, diyeceğiz" dedi.