KKTC'ye yılda 75 milyon metreküp su

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne borularla yılda 75 milyon metreküp su taşınmasını öngören proje, hayata geçiriliyor.

Ali RUHLUEL

LEFKOŞA- KKTC’nin Su İhtiyacının Karşılanmasına İlişkin Hükümetlerarası Çerçeve Anlaşması’, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde bugün törenle imzalandı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun onur konuğu olarak hazır bulunduğu törende anlaşmaya Başbakan İrsen Küçük ile Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imza koydu.

Törende, proje hakkında katılımcılara TC Yardım Heyeti Müşaviri Bekir Karaduman bilgi verdi. Buna göre, Mersin’in Anamur ilçesindeki Dragon çayı üzerinde yapılacak Alaköprü Barajı’ndan KKTC’ye borularla yılda 75 milyon metreküp su getirilecek. 3 aşamada tamamlanacak projenin ilk ayağı olan Alaköprü Barajı’nın ihalesine çıkılırken, bu barajdan alınacak su Girne yakınlarındaki Geçitköy Barajı’na aktarılacak. 4 yılda tamamlanması hedeflenen Projenin yaklaşık 450 milyon dolar olan maliyeti TC tarafından karşılanacak.

İmza töreninin ardından konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, siyasete girdiği günden beri KKTC’ye su getirilmesi projesinin tartışılmakta olduğunu ve başbakanlığı boyunca da TC başbakanları ile bu konuyu görüştüğünü anlattı.Projenin ihale safhasına girmiş olmasının önemine dikkat çeken Eroğlu, AK Parti iktidarına teşekkür etti. Projenin kaynağının hazırlanıp ihaleye çıkma aşamasına gelmesinin projenin 4 yıl içinde tamamlanacağının göstergesi olduğunu belirten Eroğlu, “KKTC için iki stratejik öneme haiz proje var Bunlardan biri su, biri de elektrik” dedi.
Eroğlu, elektrik konusunda KKTC’nin bugün kendi kendine yetmesine rağmen gelişmekte olan turizm ve ekonomik faaliyetler dikkate alındığında deniz altından gelecek elektriğe de yakın zamanda ihtiyaç duyulacağını vurguladı. Türkiye'den gelen elektrik ve su ile KKTC’nin daha süratle kalkınan bir ülke durumuna geleceğini ifade eden Eroğlu, Türkiye'ye teşekkür etti.

KÜÇÜK: GELECEK SU KKTC’YE YENİ BİR ÇEHRE KAZANDIRACAK
“Yaklaşık 50 yıllık özlemimizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz” diyerek sözlerine başlayan KKTC Başbakanı İrsen Küçük de 20 Temmuz’da Mehmetçiğin Kıbrıs’a gelip mücahitle buluştuğunu ve buna Barış Harekatı dendiğini, bugün de Barış Suyu’nun KKTC’ye gelmesi için ilk imzaları atmakta olduklarını söyledi. 75 milyon metreküp suyun bir kısmının kullanım, bir kısmının da sulama suyu olarak kullanılacağını ifade eden Başbakan Küçük, suyun KKTC’ye yeni bir çehre kazandıracağını kaydetti.
Suyun sadece Kuzey’e ve Kıbrıs Türk halkına değil tüm Kıbrıs’a faydalı olacağını vurgulayan Küçük, Rum tarafının da bu sudan çeşitli yöntemlerle yararlanacağını anlattı. “Adada iklim değişikliği olacak” diyen Küçük, Türkiye'ye teşekkür etti.

ÇİÇEK: SU GİBİ AZİZ OLACAK BU PROJE
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de “Zaferle sonuçlanan Barış Harekatı’nın yıldönümünde anlamlı bir tören gerçekleştiriyoruz” diyerek, siyasi hayatı boyunca sayısız metnin altına imza attığını, ancak gururla bugün attığı imzanın hepsine bedel olduğunu vurguladı. Türk askerinin anlaşmalardan kaynaklanan hakkını kullanarak 20 Temmuz’da gerçekleştirdiği harekatın ismi gibi adaya barış getirdiğine dikkat çeken Çiçek, “Attığımız imza ise Barış Suyu Projesi’dir. Bir temenni vardır ‘su gibi aziz ol’ diye. İnanıyoruz ki su gibi aziz olacak bu proje Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki kardeşlerimize, eğer kalıcı barış sağlanabilirse de tüm ada halkına önemli bir kaynak olacak” dedi. Tüm TC hükümetlerinin arzusu olan bu projeyi hayata geçirmenin kendilerine kısmet olduğunu ifade eden Çiçek, kısa süre sonra istasyonun vanasını açıp ovalara su verme imkanını elde etmeyi de diledi. Çiçek, suyun tüm dünyada, özellikle de Ortadoğu coğrafyasında önemli ve stratejik bir meta olduğuna dikkat çekerek, Türkiye olarak Kıbrıs ile ilişkilerde gönülden geleni yapmaya çalıştıklarını, ilişkilerin menfaat ilişkisi olmadığını vurguladı.

TC- KKTC ilişkilerinin “ekonomik bir kısım varlıklara göz dikilerek kurulmuş ilişkiler olmadığınıö ifade eden Çiçek, “İlişkilerimiz kardeşlik ilişkisidir, derin bir ilişkidir. Su gibi aziz bir ilişkidir” dedi. Projenin 450 milyon dolara mal olacağına dikkat çeken Çiçek, 150 milyon dolarlık enerji projesi ile birlikte suyun da gelmesi ile bu havzanın medeniyet havzası haline geleceğini söyledi. Çiçek, sonbaharda da projenin temelinin atılmasını diledi.

bigPara.com