Klavyeli, ekranlı kredi kartı!

Klavyeli, ekranlı kredi kartı!
Klavyeli, ekranlı kredi kartı!
İnternetten alışverişi daha güvenli hale getirmek isteyen Visa, CodeSure adını verdiği yeni bir kart çıkardı. Üzerinde ekran ve klavye bulunan kart yeni şifre üretebiliyor


İSTANBUL - Kredi kartı Visa, CodeSure adını verdiği yeni bir kartla internet üzerinden yapılan dolandırıcılıkların önüne geçmeyi planlıyor.
Kart normal kredi kartlarıyla aynı boyutta. Ancak bu kartta bir ekran ve bir klavye var. Kartın özelliği ise yeni şifre üretebilmesi. ntvmsnbc’nin haberine göre klavyeli kart özellikle internetten yapılan alışverişleri daha güvenli hale getirmek için geliştirildi.

‘Saçma sorulara son’
Visa ayrıca bu kartın, kullanıcıların internet bankacılığı hesabına girmeleri için de kullanılabileceğini söylüyor. Böylece kart sahipleri internet sitesine her girişte aynı şifreyi kullanmayacaklar. Kart aynı şekilde telefon bankacılığında da kullanılabilecek ve böylece her seferinde “Annenizin kızlık soyadının 3. ve 5. karakterleri nedir?” gibi sorulara maruz kalınmayacak. Kart şu şekilde kullanılıyor:

1. İnternetten alışveriş yapmak isteyen kullanıcı kartın üzerindeki ‘Visa tarafından onaylı’ (Verified by Visa) butonuna basıyor.

2. Kullanılan kart sisteme ulaşmaya hazır olduğunda uyarı veriyor ve kullanıcı, klavyeyle ATM makinesinde kullanırken yazdığı şifreyi giriyor.

3. Kartın ekranında internetten alışverişte, sadece bir kere kullanılmak üzere, yeni şifre beliriyor.

4. Kart sahibi internetten alışverişinde kimsenin bilmediği ve ele geçirenin de herhangi bir işine yaramayacak olan bu şifreyi kullanarak güvenli bir şekilde yapabiliyor.

Çipli karttan güvenli
Şu anda kullanımda olan çipli kartla marketten alışveriş yaparken, kart sahibi kredi kartını verdiğinde, pos makinesi kartı tanıyor, kime ait olduğunu biliyor. Daha sonra kart sahibi kendi şifresini giriyor, böylece kart sahibi şifresini söylemediği sürece, bir hırsız kartı ele geçirse de marketlerden alışveriş yapamıyor.
Ancak kart üzerindeki bilgileri öğrenen herkes, internet üzerinden, herhangi bir şifre gerekmeksizin alışveriş yapabiliyor. Sonuç olarak her sene hırsızlar internet üzerinden 600 milyon TL’nin üzerinde sahte alışveriş yapıyorlar. Bu kartla internetten alışveriş edecek kişinin hem kartı elinde bulundurması, hem de o kartın şifresini bilmesi gerekiyor.

Deneme sürümü başladı
Visa’ya göre bu kart, tüm yetkisiz kullanımları sona erdirecek. Hırsızlığın da önüne geçmiş olacak. Visa’nın bu yeni kartının üzerinde 12 butonlu bir klavye ve küçük bir ekranın dışında bu sistemin üç yıl boyunca çalışmasını sağlayacak bir mini pil de bulunuyor. Visa, kartın deneme sürümlerinin ilk olarak Türkiye, İngiltere, İtalya, İsrail, İsviçre ve Almanya’da yapılacağını belirtti. (Radikal)

Banka verecek
Visa’nın CodeSure kartları önümüzdeki bir ay içerisinde, kart kullanıcılarının şu anda kullandıkları kartların süresi dolduğunda ya da kendi talepleri üzerine bankalar tarafından temin edilmeye başlanacak. Verilen bilgiye göre geçen yıl internet bankacılığı dolandırıcıları tarafından 138 milyon TL’lik sahte alışveriş yapıldı. Bu rakam 2008 verilerinden yüzde 14 daha fazla.

bigPara.com