Klimalar çalıştı, elektrik tüketimi arttı

Klimalar çalıştı, elektrik tüketimi arttı
Klimalar çalıştı, elektrik tüketimi arttı
Krizle birlikte düşüşe geçen elektrik tüketimi yaz mevsiminde klimaların çalışmasıyla birlikte tekrar arttı. Nisan ayında günlük 500 milyon kilovat saat olan elektrik tüketimi, mayısta 540 milyon kilovat saate kadar çıktı
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Küresel piyasalarda meydana gelen krizin ardından düşüşe geçen elektrik tüketimi yaz mevsiminde klimaların çalışması ve otomotiv sektöründeki hareketlilik ile tekrar canlanmaya başladı. Haziran ayında günlük elektrik tüketimi 540 milyon kilovata (Kwh) kadar çıktı. Ayrıca mayıs ayı sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.1 oranında daralma yaşandı. 

Şubatta daralma yaşandı
Böylece, bu senenin şubat ayında yüzde 10 daralma yaşayan elektrik tüketimi klimaların devreye girmesi ile tekrar eski seyrine doğru adım adım ilerliyor. Mayıs ayında günlük 500 milyon kilovat saat olan elektrik tüketimi, haziran ayında günlük 540 milyon kilovat saate kadar çıktı. Ayrıca elektrik tüketimindeki kıpırdanmada sanayi üretiminde meydana gelen artışın etkili olduğu belirtiliyor. Hükümetin, otomotiv, mobilya ve bilgisayar gibi birçok sektörde gerçekleştirmiş olduğu vergi indirimini bir süre daha uzatması elektrik tüketimini de önümüzdeki günlerde etkileyecek.  

Tahmin tutmayacak
Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) 2009 yılı programına göre haziran ayında elektrik tüketiminin 16 milyar 750 milyon kilovat saat olması bekleniyor. Enerji Bakanlığı yetkilileri elektrik tüketiminde kıpırdanma olmasına karşın program doğrultusunda bir tüketimin olamayacağının altını çizdi. Yetkililer toplam tüketimin 16 milyar 200 milyon Kwh olabileceğini belirtti. Tüketimin temmuz ayında tırmanışa geçmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda temmuz ayında elektrik tüketiminin günlük en yüksek 631 milyon kilovat saate kadar çıktığı görülmüştü. Bu kapsamda TEİAŞ’ın 2008 yılı sonunda elektrik üretim ve tüketim oranlarına ilişkin tahmininde temmuz ayında 18 milyar 730 milyon kilovat elektrik tüketiminin olacağı belirtiliyor. Ancak son dönemde kriz nedeni ile TEİAŞ’ın programındaki tüketim tahmini gerçekleşme ile aynı çizgide gerçekleşemedi.
TEİAŞ’ın aylık tüketim tahmini ve fiili gerçekleşmesi şöyle oldu: “Ocak ayında 17 milyar 650 milyon Kwh elektrik tüketimi tahmini yüzde 6,4 düşüşle 16 milyar 796 milyon Kwh, şubatta 16 milyar 440 milyon Kwh tahmin yüzde 10 daralma ile 14 milyar 963 milyon Kwh olarak, martta 16 milyar 500 milyon Kwh yüzde 2,8 düşerek 15 milyar 929 milyon Kwh oldu.
Nisanda 15 milyar 800 milyon Kwh elektrik tüketim tahmini yüzde 5,2 düşüşle 14 milyar 830 milyon Kwh, mayısta 16 milyar 430 milyon Kwh yüzde 6,1 düşerek 15 milyar 265 milyon Kwh olarak gerçekleşti.”