'Klonlu cep'te kapatılma ertelendi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, klonlanmış cep telefonlarının kapatılması işleminin yeni bir inceleme yapılıncaya kadar durdurulduğunu söyledi. Bakan Yıldırım, kapatılma işleminin ne zaman başlayacağı konusunda ise bir süre vermezken...

KARAMAN - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, klonlanmış cep telefonlarının kapatılması işleminin yeni bir inceleme yapılıncaya kadar durdurulduğunu söyledi. Bakan Yıldırım, kapatılma işleminin ne zaman başlayacağı konusunda ise bir süre vermezken, vatandaşın mağdur olmaması için bu kararı aldıklarını açıkladı.
Bakan Yıldırım, Karaman Valisi Fatih Şahin'i ve Belediye Başkanı Ali Kantürk'u makamlarında ayrı ayrı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Yıldırım, burada kaçak olduğu gerekçesiyle cep telefonlarının kapatılması uygulamasında bazı vatandaşların haksızlığa uğradığı yönünde çıkan haberlerle ilgili gazetecilerin sorusuna şu yanıtı verdi:
"Bu konu ile ilgili Telekomünikasyon Kurumu Başkanı ile bir görüşme yaptım. İncelemeye alınan ve kapatılmaya başlanan telefonlar teker teker elden geçiriliyor. Vatandaşın mağdur olmaması için bu telefonlar kontrol ediliyor. Bu şekilde olan 5 bin telefon var. İddia edildiği gibi bir klonlama var mı yoksa kayıtların yaptırılması mı unutulmuş ya da telefonların faturaları mı kaybedilmiş. Bunlar tekrar kontrol ediliyor. Cep telefonlarının kapatılması işlemi yeni bir inceleme yapılıncaya kadar durduruldu."
Tespit bitene kadar
Yıldırım, kapatılma işleminin ne zamana kadar durdurulduğu sorusunu ise "Onlar tespit edilinceye kadar" diyerek yanıtladı. Bakan Yıldırım, sabit telefon hizmetlerinde şirket sayısının artmasının telefon ücretlerine yansıyıp yansımayacağı yönündeki bir soru üzerine, özel havayollarının hizmete başlamasıyla hem sektörün büyüdüğünü hem rekabetin arttığını, en önemlisi de fiyatların düştüğünü belirtti. Bu uygulamadan vatandaşın kazançlı çıktığını anımsatan Yıldırım, "Amacımız telekomünikasyon sektöründe de bunu yapmak. Aynı hizmeti Türk Telekomünikasyon'dan başkaları da veriyorsa hizmet kalitesi artacaktır. Rekabetle birlikte bu durum halkımıza ciddi bir katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
Cuma günü itibarıyla kaçak ve klonlanmış cep telefonlarının kapatılması işlemlerine başlanacağı duyurulmuştu. Aralık 2005'te gerçekleşen cep telefonlarını yasal kayıt altına alma operasyonunun devamı niteliğinde olan bu işlemde yaklaşık 1 milyon telefonun görüşmeye kapatılması bekleniyor. Kapatılma işlemine IMEI numarasına sahip kayıt dışı cep telefonlarıyla, klonlu IMEI numarası ve sanal IMEI numarasına sahip cep telefonları tabi tutulacak. Ancak yasal telefon alan kişiler de mağdur olabiliyor. Bu sorunu yaşayan kişilerin cep telefonlarını fatura ve garanti belgeleriyle ürünü satın aldıkları bayiye ya da ithalatçıya götürerek kaydettirmeleri gerekiyor.