Koalisyon masası devrildi, dolar rekor tazeledi

Koalisyon masası devrildi, dolar rekor tazeledi
Koalisyon masası devrildi, dolar rekor tazeledi
AKP ve CHP koalisyon görüşmelerinin ardından tarihi zirvesini gören dolar/TL, AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları sonrasında 2,8283'e yükselerek rekor tazeledi.

İSTANBUL Hafta boyunca yukarı yönlü bir seyir izlenen dolar/TL'nin, AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinden sonra yapılacak açıklamalar beklenirken yükselişi ivme kazandı.

Güne 2,7759'dan başlaması sonrasında 2,82 seviyesini aşarak tarihi zirvesini gören dolar/TL, Başbakan Davutoğlu'nun CHP ile gerçekleştirilen koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlandığını açıklamasıyla rekor tazeledi ve 2,8283'e çıktı. Euro/TL ise 3,1477 ile bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar/TL şu dakikalarda 2,8200, avro/TL ise 3,1389 seviyelerinden işlem görüyor. Dolar ve avrodaki tarihi zirvelerin ardından döviz sepeti de 2,9876 ile tarihi zirvesine çıktı.

Analistler, koalisyon görüşmeleri sonrasında dövizdeki ilk tepkilerin sert olduğunu belirterek, Davutoğlu'nun açıklamalarıyla erken seçim ihtimalinin güçlendiğini, bu durumun da dolar/TL'deki yükselişe ivme kazandırdığını dile getiriyor.

Teknik olarak dolar/TL'de yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 2,83-2,84 seviyelerinin ilk direnç olarak takip edileceği öngören analistler, siyasi belirsizliğin artması durumunda ise 2,90 seviyelerini görülebileceğini kaydediyor.       

(AA)

 

bigPara.com