KOBİ'ler için TSKB'ye kredi

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Avrupa Yatırım Bankası'ndan (EIB) 150 milyon avro tutarında kredi aldı. Yatırım kredisi, Koçbank ve Oyakbank ile Garanti, Finans, Dış, Deniz, Alternatif, Vakıf, Şeker ve...

İSTANBUL - Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Avrupa Yatırım Bankası'ndan (EIB) 150 milyon avro tutarında kredi aldı. Yatırım kredisi, Koçbank ve Oyakbank ile Garanti, Finans, Dış, Deniz, Alternatif, Vakıf, Şeker ve TEB finansal kiralama şirketleri aracılığıyla, 250 kişinin altında istihdamı olan KOBİ'lerin sabit yatırımlarının finansmanı için kullandırılacak. Hazine garantisiyle temin edilen kredide TSKB, aracı banka (APEX bankası) işlevini üstleniyor.
Kredinin imza töreninde konuşan EIB Başkan Yardımcısı Wolfgang Roth, 150 milyon avroluk kredinin, küçük KOBİ'lerin finansmanına ciddi katkıda bulunacağını ifade ederek, "Bugüne kadar Türkiye'de KOBİ'ler için 900 milyon avroyu aşan kredi ve fonlama sağladık'' dedi.
Roth, verilen kredide Hazine garantisi olduğunu belirterek, ''Gelecekte hem TSKB, hem de başka bankalar için daha esnek ve değişik formüller bulmayı ümit ediyoruz'' dedi. Roth, Türkiye'nin AB'ye üye aday olan diğer ülkelerle aynı şekilde fonlandığını da ifade etti.
TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu da daha önce orta ölçekli KOBİ'lere doğrudan kredi verdiklerini, küçük KOBİ'lere de banka ve leasing şirketleri aracılığıyla ulaşacaklarını, böylece Anadolu'nun her yerindeki KOBİ'-lere kredinin ulaşmasının sağlanacağını kaydetti.