KOBİ'lere 'butik' banka

Bu yılın başında Fransız bankacılık devi BNP Paribas ile yüzde 50 ortaklık kuran Türk Ekonomi Bankası (TEB) da diğer bankalar gibi gözünü Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) çevirdi.

İSTANBUL - Bu yılın başında Fransız bankacılık devi BNP Paribas ile yüzde 50 ortaklık kuran Türk Ekonomi Bankası (TEB) da diğer bankalar gibi gözünü Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) çevirdi. TEB Genel Müdürü Varol Civil, KOBİ'lere yönelik teknik destek, eğitim, çözüm paketleri ve kredi teminini içeren 'butik bankacılık' hizmetleri vermeye başladıklarını açıkladı.
"KOBİ bankacılığında daha aktif hizmet vereceğiz. Mersin ve Manisa'daki eğitimlerle bu işe başladık. Bunu daha da yaygınlaştıracağız" diyen Civil, "TEB'in büyük şirketlere verdiği kurumsal finansal hizmetlerden edindiği deneyim ile BNP'nin KOBİ'ler konusundaki deneyimi birleştirip KOBİ'lerin hizmetine sunacağız" dedi.
Civil, 2001 krizinden sonra Türk bankacılık sektöründe risk yönetiminin geliştiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Yerli-yabancı ayrımı yapmadan Basel II ile beraber kredi verme kriterleri çok daha zor olacak. KOBİ'lerden beklentimiz faaliyetlerini daha şeffaf şekilde bilançolarına yansıtması. KOBİ bankacılığındaki eğilim, makroekonomik şartlar olumlu gittiği sürece yerli-yabancı banka ayrımı olmadan devam edecek."
Kredilerin payı yüzde 52
Bugüne kadar gerçek bankacılıktan para kazandıklarını belirten Civil, "Ağırlıklı bono alıp satarak para kazanan bir banka olmadık. Bankamızın aktifindeki kredi payı artarak yılın ilk yarısında yüzde 51.7'ye ulaştı. Yıl sonunda şube sayımızı 105'ten 110'a çıkarmayı hedefliyoruz. Her yıl 20 yeni şube açarak önümüzdeki üç yıl içinde 200 şubeye ulaşmak istiyoruz" dedi. TEB'in net kârı geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 98 artışla 42.1 milyon YTL'ye çıktı.
TEB'in projeden sorumlu genel müdür yardımcısı Turgut Boz ise Türkiye'deki 1.9 milyon işletmenin yüzde 99.89'unun Avrupa Birliği'ne uyumlu KOBİ olduğunu ve 5 milyon SSK'lı işçinin yüzde 79'unun bu tür işletmelerde çalıştığını belirterek, "KOBİ'lerin bankacılık sektöründeki toplam krediler içindeki payı yüzde 7. Yani daha yapacak çok şey var" dedi.
KOBİ'lere verilecek hizmetlerin destek hattı, akademi, teknik destek ve kredi çözümleri olduğunu belirten Boz, bu çerçevede mali müşavirlik, muhasebe yazılım, sigorta, araç muayene, PC destek, seyahat ve organizasyonları, çeviri, vize ve ambulans hizmetleri gibi çok çeşitli alanlarda destek verileceğini söyledi. TEB'in bu hizmetler için ücret talep etmeyeceğini söyleyen Boz, KOBİ'ler içinde asıl hedef grubun 20 milyon dolar cironun altındaki özellikle de 5 milyon dolar cironun altındaki firmalar olduğunu açıkladı.