KOBİ'lere cansuyu kredisinde kadın patrona pozitif ayrımcılık

KOBİ'lere cansuyu kredisinde kadın patrona pozitif ayrımcılık
KOBİ'lere cansuyu kredisinde kadın patrona pozitif ayrımcılık

Nihat Ergün, kredilerin ilk üç ayının ödemesiz olacağını söyledi. FOTOĞRAF: İSMAİL YEŞİLYURT / AA

'100 bin işletmeye 2.5 milyar TL'lik kredi programına başvurular başlıyor. Bakan Ergün, kadın girişimcilere kredi üst limitinin 30 bin TL olacağını söyledi

ANKARA- Hükümet KOBİ’lere yönelik kredi uygulamasında katın girişimciyi kolluyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın esnaf ve sanatkarlarla tüm KOBİ’lere yönelik olarak hazırlanan, ‘100 Bin İşletmeye 2.5 milyar TL’lik Yeni Kredi Destek Programı’na başvurular, yarın başlayacak. KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı işletmeler yarından itibaren, kredi programı için anlaşma yapılan 17 bankaya başvurabilecek.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün yaptığı yazılı açıklamada, yeni kredi destek programı çerçevesinde başvuran ve gerekli şartları taşıyan esnaf ve sanatkârlarla tüm KOBİ’lere, ilk üçü ayı ödemesiz, geri kalanı aylık eşit taksitler halinde toplam 15 ay vadeli ve 25 bin TL üst limitli kredi kullandırılacağını hatırlattı.

Kadına iki misli kredi
Şahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde ise kredi üst limitinin 30 bin TL olacağını vurgulayan Bakan Ergün, kredi kullanımının KOSGEB’in bütçe imkanları çerçevesinde ve işletmelerin başvuru sırasına göre değerlendirileceğini kaydetti.
KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı işletmelerin, direkt olarak bu kredi programı için anlaşma yapılan 17 bankaya başvurabileceklerini belirten Ergün, bu bankaların, Akbank, Alternatifbank, Anadolu Bank, Denizbank, Finansbank, Fortis, Garanti Bankası, HSBC, ING Bank, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası olduğunu ifade etti.
Ergün, yeni teknoloji kullanımı, yeni iş yerine taşınma, işlerini büyütme, yeni yatırım, ham madde alımı, üretim ve pazarlama, eğitim ve danışmanlık, yurt dışı pazarlara açılım ve geliştirme, ihracatın finansmanı ve münferit projelerin finansmanı amacıyla başlatılan programdan yararlanacak KOBİ’lerin, mutlaka krediyi hangi amaçla kullanacaklarını beyan etmeleri gerektiğini bildirdi.

Masraf 500 lirayı geçmez
Kredi faiz veya kar payı tutarının yüzde 25’inin krediyi kullanan işletmeler tarafından aylık eşit taksitler halinde, kalan yüzde 75’inin ise KOSGEB tarafından karşılanacağını ifade eden Ergün, şunları kaydetti: “25 bin TL üst limitten kredi kullanılması durumunda, 15 ay vadeli kredinin KOSGEB tarafından ödenecek peşin faiz tutarı bin 836 TL, işletme tarafından ödenecek faiz tutarı ise toplam 612 TL olacaktır. İşletme sahibinin kadın girişimci olması halinde faiz tutarı 30 bin TL üzerinden aynı şartlarla hesaplanacak.
Başvurular, KOSGEB ve bankalarca belirlenecek kriterlere göre değerlendirilecek. Kredi Destek Programı çerçevesinde bankalar, işletmelerden kullandıracağı kredi için hizmet bedeli olarak 500 TL’den fazla, ayrıca ipotek alınması halinde ekspertiz masrafı olarak da 750 TL’den fazla masraf talep edemeyecekler. Bankalar, işletmeden her ne ad altında olursa olsun başkaca bir bedel de talep edemeyecektir.” (Radikal)