KOBİ'lere umut ışığı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, 'İstanbul Yaklaşımı' kapsamında 322 firmanın 6 milyar doları aşan borcunu yapılandıran bankaları bu kez 'Anadolu Yaklaşımı'na davet etti.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, 'İstanbul Yaklaşımı' kapsamında 322 firmanın 6 milyar doları aşan borcunu yapılandıran bankaları bu kez 'Anadolu Yaklaşımı'na davet etti. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, 'Anadolu Yaklaşımı'yla işletme sermayesi sıkıntısı çeken küçük ve orta ölçekli firmaların desteklenmesinin hedeflendiğini belirterek "Düğmeye basıldığında 300-400 kişiyi çalıştıracak firmalarımız bulunmaktadır. Bu şirketleri canlandırmak istiyoruz" dedi.
İşletme sermayesine destek
Haftalık Makro Ekonomi gazetesinin sorularını yanıtlayan BDDK Başkanı Bilgin, 'Anadolu Yaklaşımı' için Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TOBB, Bankalar Birliği, Özel Finans Kurumları Birliği ve Devlet Planlama Teşkilatı ile ortak çalışmanın başlatıldığını söyledi.
BDDK Başkanı Bilgin, krizler nedeniyle işletme sermayesi yetersizliği çeken çok sayıda firmayı ekonomiye kazandırmak için 'Anadolu Yaklaşımı' uygulaması üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bankalardan, 'İstanbul Yaklaşımı'na gösterdikleri ilgiyi' 'Anadolu Yaklaşımı'na da göstermelerini isteyen Tevfik Bilgin, 2009'da uygulanması planlanan Basel-II'nin bankalar kadar reel sektörü de etkileyeceğini hatırlattı. BASEL-II, KOBİ'lerin kredi kullanabilmesi için mali yapılarının güçlendirilmesini ve bilançolarının uluslararası standartlara göre hazırlanmasını gerektiriyor.