KOBİ'leri baş göz hevesi olma hevesi sardı

KOBİ'leri baş göz hevesi olma hevesi sardı
KOBİ'leri baş göz hevesi olma hevesi sardı
Büyüklerin yaptığı evlilikleri 'gıpta' ile izleyen KOBİ'ler aşka geldi. Gazete ilanı ve özel platformlara üye olarak kendine münasip bir aday arayan arayana.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Evlenmek istiyoruz... Yeni yıla ilişkin evlilik planları yapanların sayısında patlama var. Dilekler geniş bir aile ve çocuk sahibi olmak üzerine. Kim mi bunlar? Büyük şirketlerin yaptığı evlilikleri uzaktan ‘gıpta’ ile izleyen Türkiye ’nin KOBİ’leri... Türkiye’nin önde gelen şirketleri yabancı ortaklıklar kurdukça aşka gelen KOBİ’ler bunun için harekete geçti. Kimi eleman arama ilanı gibi ‘ortak aranıyor’ ilanı vererek kimi ise özel platformlara dahil olarak kendine münasip bir aday arıyor. 

Mezeci bile evlenmeyi kafasına koydu
Evlenme hayali kuran KOBİ’ler arasında kimler yok ki. Dondurmacı, mezeci, şekerci, salçacı, mermerci, ses sistemci, eğlence mekânı, şarap üreticisi gibi hemen hemen her sektörden şirket aynı hedefe kilitlenmiş durumda. Ortak arayışındaki KOBİ’lerin kapısını çaldığı isimlerden biri 35 yıllık profesyonel yöneticilikten sonra kendi işini kuran eski TEMSA CEO’su Mehmet Buldurgan. TEMSA’dan ayrıldıktan sonra Türkiye’nin ilk evlilik portalı şirketortagim.com’u kuran Buldurgan, Türk KOBİ’lerinin büyümeye, dışa açılmaya hiç olmadığı kadar çok hevesli olduğunu belirtiyor. Buldurgan, birçok KOBİ’nin evlenme arifesinde olduğunu ve bu evliliklerin önümüzdeki döneme damgasını vuracağını anlatıyor.
Sirketortagim.com’un ortak arayanlarla güçlü sermayelerin buluşma platformu olduğunu kaydeden Buldurgan, kısa bir sürede 1000 üyeye ulaştıklarını açıklıyor. 

Küçük olsun benim olsun’ dönemi bitti
Mehmet Buldurgan, şu açıklamayı yapıyor: “Alanında çok iyi işler yapan KOBİ’ler var. ‘Küçük olsun benim olsun, benden sonrası tufan’ dönemi bitti. Büyük şirketlerin yaptıkları işbirlikleri onları da özendirdi. Bu sinerji ile onlar da büyümek, yeni pazarlara açılmak istiyorlar. Örneğin akide şekerinden çiçek buketi yapan bir girişimci yatırımcı arıyor. Bir armatör bilişim şirketine ortak istiyor. Gaziantepli bir salça üreticisi ‘Antep bana dar geliyor’ diyor. Evlenmek istemelerinin en büyük nedeni yurtdışına açılmak.” Etika Danışmanlık’ın sahibi Fevzi Kostak da son dönemde ortak arayan şirketlerin sayısında büyük bir artış olduğunu söylüyor. Özellikle hastaneler cephesinde çok sayıda evlenmek isteyen şirket olduğunu belirten Kostak, “Özellikle bilişim sektörünün geliştirdikleri teknolojileri hayata geçirebilmek için ortak arayışını hızlandırdı. Çünkü teknolojik yatırımları hayata geçirmeleri için büyük sermayeye ihtiyaç duyuyorlar” açıklamasını yapıyor. 

Evlilik hayali en çok hangi sektörlerde kuruluyor?

Gıda
Turizm
Otomotiv
Bilişim
Sağlık
Gayrimenkul

6 milyar dolar bekleniyor

2013 yılında yabancı fonların Türkiye’ye ilgisinin artması bekleniyor. Özellikle ABD ’li fonların aktif olacağının sinyalleri veriliyor. Tahminler minimum 6 milyar dolarlık alım yapılacağı yönünde.