KOBİ'lerin 'piton Pakize' kadar değeri yok

Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Zafer Çağlayan, 75 bin KOBİ'nin bankalara olan borçlarının yeniden düzenlenmesini içeren 'Anadolu Yaklaşımı'nın yeni yasama yılı ile birlikte gündeme gelmesini beklediklerini ifade etti.

ANKARA - Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Zafer Çağlayan, 75 bin KOBİ'nin bankalara olan borçlarının yeniden düzenlenmesini içeren 'Anadolu Yaklaşımı'nın yeni yasama yılı ile birlikte gündeme gelmesini beklediklerini ifade etti. Önceki gün yakalanan 'piton Pakize'nin basında geniş yer bulmasına gönderme yapan Çağlayan, "Pakize kadar KOBİ'lerin önemi olsun. Hükümete buradan seslenmek istiyorum, gerekirse Anadolu Yaklaşımı'nın adını piton 'Pakize' koyalım" diye konuştu.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin de bankalara borçlarını ödemeyenlere değil, iyi niyetli firmalara kolaylık sağlayacağını, bankaların da düzenlemeye sıcak baktığını söyledi.
Türkiye birkaç holdingden ibaret değil
ASO Başkanı Çağlayan makamında dün BDDK Başkanı Bilgin ile görüştü.
'Anadolu Yaklaşımı' konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını, TBMM'nin açılması ile konunun gündeme gelmesini beklediklerini ifade eden Çağlayan, 2002 krizinden sonra ortaya çıkan ve sanayideki ağırlığı yüzde 98 olan KOBİ'leri kapsamayan 'İstanbul Yaklaşımı'nın etkili olamayacağı konusunda daha önce görüş belirttiklerini kaydetti. Çağlayan, "İstanbul Yaklaşımı o şartlarda 320 firmayı kapsıyordu. Birkaç holdingi kurtaracak bir yaklaşım. Türkiye birkaç holdingden ibaret değil Anadoluda içine alınmalı" diye konuştu.
Anadolu Yaklaşımı'nda devletin mali katkı sağlamasının söz konusu olmadığını söyleyen Çağlayan, 2002 krizi ile sarsılan KOBİ'lerin tekrar yürümeye başladığını, buna karşın mevcut sistemin krediyi engellediğini ifade etti. Yeni bir düzenlemenin yürümekte olan KOBİ'leri canlandıracağını anlatan Çağlayan, "Mefta olmuş KOBİ'leri canlandırmak gibi bir şey söz konusu değil" dedi.
'75 bin KOBİ'de sorun var'
Türkiye'nin böyle bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu ifade eden Çağlayan şöyle konuştu: "Özel bankalar kısmen kredi verebiliyor ama kamu bankaları veremiyor. 240 bin KOBİ'nin 75 bininde sorun var. Bunlardan sadece 25 bininin Halk Bankası ile problemi var. Yapılması gereken sıkıntıyı aşacak kanun düzenlemesidir. Anadolu Yaklaşımı'nın süratle çıkması gerekiyor. Her 15 saniyede bir işsizler ordusuna bir kişi daha katılıyor."
Bilgin: Bankalar sıcak bakıyor
BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Anadolu Yaklaşımı çalışmalarının bir sene önce başlatıldığını, hazırlanan taslağın haziran ayında Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e sevk edildiğini kaydederek, bundan sonraki sürecin Bakanlar Kurulu ve Meclis'in takdiri olduğunu söyledi. 'Af mı geliyor?' soruları ile karşılaştıklarını anlatan Bilgin, "Hayır. Biz affa karşıyız. Sadece yeni yapılandırma var" dedi.
Anadolu Yaklaşımı'nı borçlarını ödemeyen firmalara değil, iyi niyetli firmalara kolaylık sağlayacak bir yaklaşım olarak düşündüklerini dile getiren Bilgin, "Bankalar ve KOBİ'ler bir araya gelecek aracı olmayacak, ekonomik göstergeler esas olacak" diye konuştu.
'Bankalar farkında'
Anadolu Yaklaşımı'na bankaların olumlu yaklaştığına da dikkat çeken Bilgin şöyle konuştu: "Bankalar piyasa payını artırmak için KOBİ'lerin gönlünü kazanmaları gerektiğinin farkına vardılar."
Anadolu Yaklaşımı'nın Halk Bankası'nın özelleştirmesine etkisine ilişkin bir soruya Bilgin, "Bunun özelleştirmeyle ilgisi yok. Kredi sorununun çözülmesi bankanın değerini artırır" yanıtını verdi.