Koç: 21 milyon turist sayısını geçeceğiz

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, turist sayısının geçen yılki 21 milyon rakamının üzerinde olacağını söyledi.

GAZİANTEP/BERLİN - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, turist sayısının geçen yılki 21 milyon rakamının üzerinde olacağını söyledi.
7'nci Milletlerarası Türk Halk Kongresi'ne katılmak üzere Gaziantep'e gelen Koç, turizmdeki düşüşün mayıs ayında azaldığını belirterek, "Mayıs sonu itibarıyla geçen seneye nispeten düşüş yüzde 10'larda. Yani çok büyük değil. 1-23 Haziran 2005 ile 1-23 Haziran 2006 arasındaki fark yüzde 3 müspet olarak gerçekleşti" dedi. Antalya'da bu yıl 30 bin yeni yatak yapılmasına rağmen doluluk oranının yüzde 90-98 olduğunu anlatan Koç, turizm tesislerindeki eskimenin de turistlerin kaçmasına neden olduğunu belirtti. Koç şöyle konuştu:
"Mesela Antalya'da, yeni 30 bin yatağın dolabilmesi için ekstra 750 bin ile 1 milyon arasında turist gelmesi gerek. Bu yeni yataklar aynı zamanda o bölgeyi kurtardı. Yani, yenilenerek kurtarma var. Bodrum'da mevcut 40 bin yatak 10-15 yaş arasında. Yataklar eski, oteller eski. Bodrum'a 60 bin yeni yatak ihtiyacımız var." Geçen yıl Türkiye'ye 21 milyon turistin geldiğini anlatan Koç, yıl sonunda bu rakamı geçeceklerini söyleyerek, "Son dakika kayıtlarıyla biz geçen seneyi aşarız. Geçen sene 21 milyon turist geldi. Gönlümüzün arzu ettiği büyük rüyamızı gerçekleştiremeyiz. Lakin geçen seneyi aşarız" dedi. "Dolar çıktığı için biraz da o açıdan rahatlık başladı" diyen Koç, "Yatırımcıların ve tur operatörlerinin rahatlığı başladı. Turizmi çeşitlendirmeliyiz" açıklamasını yaptı.
Bu arada, Alman 'Postbank'ın araştırmasına göre, 2005'te Almanların yaptıkları harcamayı en çok artırdığı ülke yüzde 14.1'le Türkiye oldu.