Koç ailesi zenginliğine zenginlik kattı

Ekonomist dergisi ‘En Zengin 100 Türk’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Zirvedeki en zenginlerde geçen yıla göre bir değişiklik olmazken, aşağılardaki fokurdama dikkat çekici. Koç Ailesi’nin en tepede yer aldığı En Zengin 100 Türk’ün serveti, borsa verilerine bakıldığında bu yıl yüzde 25’e yakın arttı. Listede aşağıdan yukarıya çıkanların, yukarıda irtifa kaybedenlerin ve daha da önemlisi listeden düşenlerin sayısı, bu yıl bir hayli fazla. Bu yıl dokuz kişi/ailenin veda ettiği zenginler listesini, yenileri doldurdu. En zengin 12 Türk ve ailesinin servetlerinin toplam değeri en yüksek tahminden hesaplandığında ise ortaya çıkan rakam 70 milyar dolar. Bu rakam Meksika’da telekom işi ile uğraşan Juan Carlos Slim ve ailesinin servetine eşit.

Ülker 3 sıra birden yükseldi
‘En Zengin 100 Türk’ araştırmasında bu yıl da önceki yıl olduğu gibi Koç Ailesi 7-8 milyar dolar arası olduğu tahmin edilen kişisel serveti ile ilk sırayı kaptı. Koç Ailesi’ni 6-7 milyar dolarlık kişisel servetleri olduğu tahmin edilen Şahenk ve Ülker aileleri izledi. Geçen yıl 6. sıradan kendine yer bulan Ülker Ailesi bu yıl 3. sıraya yükseldi. Servetleri 3’e bölünmüş Sabancı Ailesi’nin bireyleri ise ikinci 3’te kendilerine yer buldu. Aileden Erol, Türkân ve Şevket Sabancı’nın aileleri ile birlikte 5-6 milyar dolar arası bir servete sahip oldukları tahmin ediliyor.
Geçen yıla göre ‘en zengin 100’ listesinden bu yıl 9 aile çıktı. Listeden çıkan aileler arasında özellikle Tatlıcı Ailesi, Yalçın Ailesi ve Soyak Ailesi öne çıkıyor. Bu ailelerin aile reislerinin vefat etmesinin ardından yapılan miras paylaşımı servet hesabının sağlıklı yapılmasına engel oluyor. Türkiye ’nin süper zenginleri tatil ve yaşamda batılı bir anlayışı benimsemeye başladılar. 2009-2011 yılları arasında lüks dünyada seyahat yüzde 40.8, lüks eğlence yüzde 33.6 ve lüks yeme-içme sektörü yüzde 26.5 büyüdü. Yatlar ise Türk zenginlerinin vazgeçilmez parçası. En çok tercih edilen tekne boyu yaklaşık 20 metre ile 30 metre arasında balıkçı tipi tekneler. EKONOMİ SERVİSİ

bigPara.com