Koç Ailesi'ne 'Hayırseverlik Nobeli'

Koç Ailesi'ne 'Hayırseverlik Nobeli'
Koç Ailesi'ne 'Hayırseverlik Nobeli'

Ödül, 14-15 Ekim?de New York?ta düzenlenecek bir törenle aile üyelerine verilecek.

Koç Ailesi dünyanın en prestijli hayırseverlik ödüllerinden 'Carnegie Medal of Philanthropy'i aldı. İki yılda bir verilen ödül, bu yıl New York'ta düzenlenecek bir törenle Koç Ailesi'ne verilecek

İSTANBUL - Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşlarından Koç Holding’in kurucusu Koç Ailesi, topluma yaptığı katkılardan dolayı uluslararası alanda en prestijli ödüllerden biri olan ‘Carnegie Hayırseverlik Ödülü’nü almaya hak kazandı.
Koç Ailesi’nin kazandığı ödül, 14-15 Ekim tarihlerinde New York’ta düzenlenecek bir törenle Koç Ailesi üyelerine takdim edilecek. İskoç asıllı ABD’li sanayici ve hayırsever Andrew Carnegie’nin adını yaşatmak için, Carnegie’nin yaşamı boyunca kurmuş olduğu 20’nin üzerinde kurum ve enstitünün 2001 yılından bu yana ortak olarak verdiği ödül, bu yıl Koç Ailesi’nin yanı sıra New York Eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve Citigroup Eski CEO’su Sanford Weill ve Intel kurucu ortağı Gordon Moore’a verilecek.
Dünyanın en prestijli hayırseverlik ödüllerinden biri olan Carnegie Ödülü’nün verilmesinde hayırsever kişinin vizyonunun yanısıra, kişinin uzun yıllara dayanan çalışmalarının olmasına ve hayırseverlik çalışmalarının belirli bir konuda, ülkede veya uluslararası arenada yarattığı etki değerlendiriliyor.
Kültür mirasına katkı ödülünü de aldı
Merhum Vehbi Koç, Koç Holding’i kurduğu günden itibaren sürdürdüğü hayırseverlik faaliyetlerinin kurumsallaşması ve gelecek nesiller tarafından da sahiplenmesi için tam 40 yıl önce Vehbi Koç Vakfı’nı kurdu. Türkiye’nin ilk özel vakfı olan Vehbi Koç Vakfı eğitim, sağlık ve kültür alanlarında sayısız projelerin gerçekleştirilmesine öncülük etti.
‘Ülkem Varsa Ben de Varım’ şiarıyla faaliyetlerini sürdüren Vehbi Koç Vakfı ile birçok alanda toplum bilincini geliştirecek çeşitli  sosyal sorumluk projeleri gerçekleştiriliyor.
Koç Ailesi, daha önce de 2007 yılında Dünya Anıtlar Vakfı (World Monuments Fund) tarafından, her yıl dünya kültür mirasına katkıda bulunan kişi ya da kurumlara takdim edilen ‘Hadrian Ödülü’nü almaya hak kazanmıştı.

Gates Ailesi’ne de verilmişti
Hayırseverliğin ‘Nobel’i olarak adlandırılan ve bu yıl Koç Ailesi’nin alacağı Carnegie Ödülü’ne daha önce Rockefeller Ailesi, Gates Ailesi, George Soros, Brooke Astor, Sainsbury Ailesi, Kazus Inamori, Aga Khan, Packard Ailesi, Heinz Ailesi, Tata Ailesi, Eli Broad ve Mellon Ailesi layık görülmüştü. (Radikal)