Koç, bakana yasayı sordu

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Yapı Kredi'nin Koç Finansal Hizmetler'e devrini kesintiye uğratan Çankaya vetosundan sonra Ankara turuna çıktı.

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Yapı Kredi'nin Koç Finansal Hizmetler'e devrini kesintiye uğratan Çankaya vetosundan sonra Ankara turuna çıktı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'i ziyaret eden Mustafa Koç, akşam saatlerinde de BDDK Başkanı Tevfik Bilgin'le görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Şener, Bankacılık Yasası'nın yeniden görüşülmesi için TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırmayı düşünmediklerini söyledi.
Abdüllatif Şener, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç başkanlığındaki holding yetkilileriyle görüştü. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in TBMM'ye iade ettiği Bankacılık Yasası'nın veto edilen üç maddesinde bir değişiklik yapmayı planlamadıklarını ifade eden Şener şunları söyledi: "Koç yöneticileri hükümetin bakışını ve değerlendirmesini öğrenmek istedi. Biz de aktardık. Eğer bundan sonra TBMM olağanüstü toplanırsa Bankacılık Yasası'nı da görüşürüz ancak bizim sadece Bankacılık Yasası için TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırmak gibi bir düşüncemiz bulunmuyor."
Koçların herhangi bir talepleri ya da önerileri bulunup bulunmadığıyla ilgili bir soru üzerine Şener, "Herhangi bir talep ve önerileri yok. Hükümetin bakış açısının ne olduğunu bilmek istediler. Biz de olaya bakış tarzımızı belirttik" diye konuştu.
Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57.42 oranındaki hissesinin Koç Finansal Hizmetler'e satışında önemli aşamalardan biri olan ve banka sandıklarının yeni kurulacak sosyal güvenlik kurumuna devrini öngören hüküm, Cumhurbaşkanı Sezer'in veto ettiği maddelerden birini oluşturuyor.
'B planı' tartışılıyor
Mustafa Koç ve holding yetkilileri, öğleden sonra da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin'le bir araya geldi. Bankacılık Yasası'nın 'veto edilmesi' halinde satışa ilişkin sürecin etkilenmemesi için daha önce bir 'B Planı' hazırlandığını belirten bir yetkili, "Satış sürecinin uzamaması ve ekim ayına kadar beklenmemesi için B planı devreye girecek. BDDK'nın da çözüm önerileri ele alınacak" dedi. Ancak B planının ayrıntıları henüz bilinmiyor. Yapı ve Kredi Bankası'nın yüzde 57.42 hissenin Koç Finansal Hizmetler'e satışı amacıyla mayıs başında nihai satış sözleşmesi imzalanmıştı. (Radikal, Reuters)
'Yasa tüm bankalara'
Başbakan Yardımcısı Şener, üç maddesi veto edilen Bankacılık Yasası'nın sadece Yapı Kredi Bankası'nı değil, sandığı olan tüm bankaları ilgilendirdiğini söyledi. Sandıklar konusunda tüm bankaların düzenleme beklediğini belirten Şener, "Dolayısıyla olaya özel değil, genel bakmak lazım" dedi. Konuyla ilgili bankaların görüş ve değerlendirmelerinin alındığını, herhangi bir bankanın böyle bir düzenlemeye itirazının olmadığını ifade eden Şener, şunları kaydetti:
"Bu çerçeve içinde Meclis açıldıktan sonra Bankacılık Yasası Meclis'te görüşülecektir ve bu üç yasa maddesi tekrar Meclis'ten geçirilecektir. Hükümetin düşüncesi budur, ama yasama yetkisi TBMM'ye aittir."