Koç: Bankaları Tüpraş kredisi için tokuşturuyoruz

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Tüpraş'ta ödeme modelimiz henüz netleşmedi. Şu anda finansman için bankaları birbirine tokuşturma dönemindeyiz.

LONDRA- Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Tüpraş'ta ödeme modelimiz henüz netleşmedi. Şu anda finansman için bankaları birbirine tokuşturma dönemindeyiz. Yıl sonuna kadar ödeme modelini belirler, Tüpraş'ı devralırız" dedi. Koç, Tüpraş'ı devraldıktan sonra bulundukları sektörleri yeniden gözden geçireceklerini, fazla odaklanamayacaklarını gördükleri işlerden çekilebileceklerini söyledi.
Koç, Atatürk'ün Madame Tussauds Müzesi'ndeki balmumu heykelinin yenilenmesi için gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koç, "Tüpraş'ın özelleştirilmesi kararı, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nda (ÖYK) onaylandı. Finansman modelini belirlediniz mi?" sorusu üzerine şunları söyledi:
"Henüz tamamlamadık. Biliyorsunuz bu çok büyük bir operasyon. Çalışmalarımız hâlâ sürüyor. Pamuk eller cebe. Şu anda bankaları birbirine tokuşturma dönemindeyiz. Tüpraş işi bankalar için bulunmaz bir fırsat. Hem Tüpraş çok güçlü ve önemli bir kurum, hem de işin içinde Koç gibi bir isim var. Verecekleri kredinin zamanında dönmesi garanti yani. Bu iki isim bir araya geldiği için operasyon daha çekici hale geliyor. Bu yüzden tüm bankalar bu işin finansmanında rol almak istiyor. Biz de onları birbirleriyle tokuşturma dönemindeyiz. En iyi modeli bulup yıl sonuna kadar Tüpraş'ı devralacağımız düşünüyoruz."
Shell'in payı yüzde 3'e indi: Koç, "Tüpraş için yabancılarla ortaklık görüşmeleriniz ne aşamada?" sorusunu, "Stratejik bir ortaklık düşünüyoruz ve bu konuda çeşitli şirketlerle görüşüyoruz. Görüşmelerin sonuçlarına göre karar vereceğiz" yanıtı verdi. Koç, "Ya Shell'in bu ortaklıktaki durumu ne olacak?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Shell'in konsorsiyumdaki payı zaten Tüpraş'ın fiyatının ihale sırasında yükselmesi nedeniyle yüzde 3'e düştü. Onların tahmini Tüpraş'ın toplam değerinin 5 milyar dolar dolayında oluşacağı yönündeydi. Böyle olsaydı, payları yüzde 10 olacaktı. Ancak, ihalede Tüpraş'ın yüzde 51'ine 4 milyar 140 milyon dolar verilince, toplam değer 8 milyar doları aştı. Shell, fiyat artışına paralel olarak Tüpraş'a daha fazla kaynak ayıramayacağını bildirdi. Bu nedenle de payı yüzde 3'e düşmüş oldu."
'Tüpraş'ı biz yönetiriz' dedik: "Shell, Tüpraş ihalesine girmeden önce başka gruplarla da görüşmeler yaptı. Onlara, 'Yüzde 10 hisseyle şirketi ben yöneteyim' demiş, anlaşamamışlar. Sizin Shell'le ortaklığınız nasıl gelişti?" sorusu üzerine şunları anlattı: "Shell ilk geldiğinde, 'Biz bu işi sizden iyi biliriz, yüzde 10 hisseyle Tüpraş'ı yönetiriz' dediler. Biz de bunun olamayacağını, yönetimde hisseleri kadar ağırlıkları olabileceğini söyledik ve öyle de oldu. Aslında bu tavır sadece Shell'e özgü değil. Birçok yabancı kuruluş buna benzer tavır takınıyor. Ancak, görüşmeler sonunda çözüm bulunuyor."
Tüpraş'ta limiti aşmadık: Mustafa Koç, "Tüpraş'ta belirlediğiniz fiyatta üst limitiniz neydi?
İhaleye giren ekibiniz hiç mola almadan artırımı sürdürdü. Bunun nedeni onlara verdiğiniz limitin yüksek olması mıydı?" sorusu üzerine şunları söyledi: "Tüpraş ihalesinde verdiğimiz fiyat önceden belirlediğimiz üst limite çok yaklaştı ama aşmadı. İhalede arkadaşlarımız çok başarılıydı, hiç renk vermediler ve işi iyi götürdüler. Belki rakiplerin bir bölümünün erken havlu atmasının nedeni onların bu tavrıydı. Limitimizin çok yüksek olduğu düşünüldü. Kararlılığımızı sergilediler. Sonunda kazanan biz olduk."
Konu Cumhurbaşkanımıza iyi anlatılamadı: Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Bankalar Kanunu'nda, bankaların emeklilik sistemlerini değiştiren maddeyi onayladı ama yasayı Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi. Buna rağmen yasadan etkilenen Yapı Kredi Bankası'ndaki işlemi tamamlayacak mısınız?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Yasadaki o maddeye 'Koç maddesi' bile diyenler oldu. Oysa alakası yok. Çünkü, bu olay sadece Yapı Kredi'nin değil, birçok bankanın sorunuydu. Bence konu sayın Cumhurbaşkanımıza iyi anlatılamadı. Yoksa karşı çıkmazdı. Çünkü, bankaların emeklilik sistemleri eninde sonunda diğer çalışanları bünyesinde toplayan emeklilik sistemiyle bütünleşecekti. Banka çalışanlarının ve emeklilerinin gelecekte daha fazla zarar görmemesi için bu sorunun en kısa sürede çözülmesi gerekiyordu. Bu sürdürülebilir bir sistem değil. Biz Yapı Kredi Bankası'nda bu konuyla ilgili işlemlerimizi yasanın yeni maddesine göre tamamlayacağız."
Markamız Yapı Kredi olacak: Mustafa Koç, İtalyan ortakları Unicredit ile birlikte Yapı Kredi'yi almaktan memnun olduklarını belirterek, şunları söyledi: "Bankacılık ve finans sektöründe markamızı Yapı Kredi olarak seçtik. Yapı Kredi gerçekten çok güçlü marka. Gücünü, geçirdiği ara dönemde daha iyi kanıtladı. Çok fazla kan kaybetmeden devletin yönetiminde bulunduğu ara dönemi geçirdi. Şimdi biz bu güçlü markayı daha da güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz."
Sigortada henüz karar vermedik: Mustafa Koç, "Sigorta sektöründe şimdi hem Koç Allianz'la hem de Yapı Kredi Sigorta'yla varsınız. Allianz'la ortaklık sürecek mi?" sorusu üzerine, grup içindeki planlarını şöyle anlattı: "Allianz'la ortağımız Unicredit'in de İtalya'da ortaklığı söz konusu. Ancak, Türkiye'de ne yapacağımıza henüz karar veremedik. Belki Allianz, Koç Allianz'daki hisselerin tümünü alıp, devam etmek isteyebilir. İki ayrı sigorta yapısının sürmeyeceği kesin. Birbirleriyle didişirler, yoğunlaşamayız. Önümüzdeki günlerde kararımızı vereceğiz."
Otomotiv sektöründe işler zor: Koç, Tofaş'ın üzerinde çalıştığı D200 kodlu yeni bir araç ve üç markayla ortak olarak üreteceği 'mini cargo'yla bambaşka noktalara yükseleceğini belirterek, "Tofaş'tan da Ford'tan da çok memnunuz. İkisi de iyi gidiyor" dedi. Koç, "Otomotiv sektörünün gelecek 10 yılını nasıl görüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Gelecek 10 yılda otomotiv sektöründe zorlanma olabilir. Yabancılar, 'teknoloji bizde, öyleyse burada kendi başımıza yola devam edelim' diyebilirler. O zaman bir bayi sadakatinden söz etmek mümkün olmaz. Çünkü bayiler de kendilerine en çok fayda sağlayan tarafı seçerler. Benim bu sözlerim sakın yanlış anlaşılmasın. Ford'la da Fiat'la da çok mutluyuz, gayet uyumlu çalışıyoruz. Sadece gelecek 10 yıla ilişkin tahminimi söylüyorum" dedi. Koç, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde de bir otomotiv üretim üssü olmaya devam edeceğini belirterek "Dünyanın büyük otomobil şirketleri üretimlerinin bir kısmını Avrupa'dan Türkiye'ye getirmek istiyorlar ama sendikaların muhalefeti ve bazı politik engellerle karşılaşıyorlar" dedi.
Hayvancılıkta çırak çıktık: Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Kâra geçemeyen Koç-Ata-Sancak Çiftliği'nden kesin olarak çıkmaya karırlı mısınız?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Hayvancılık işinde çırak çıktık. Birtakım nedenlerle o işte başarılı olamadık. Proje yürümüyor. Oradaki iki ortağımız da çok başarılı ve iyi şirketler. Bu konuda da çok iddialılar. Çiftliği başarıyla yöneteceklerine eminim."
Para basmıyoruz beyler: Mustafa Koç "Tüpraş ihalesini kazandıktan sonra Erdemir'le ilgilenmediniz. Şimdi Telsim'le de ilgilenmiyorsunuz, neden?" sorusuna gülerek, "Para basmıyoruz beyler. bizim kaynaklarımızın bir sınırı var. Her işe giremeyiz. O kaynakları dikkatli ve doğru stratejiyle değerlendirmemiz gerekiyor. Onun için dikkatimizi öncelikli sektörlere yoğunlaştırmamız daha doğru olacak" yanıtı verdi.
'Ofer'in oğluyla tanışırım'
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç "Tüpraş ihalesinden önce ortaklık için görüştükleriniz arasında bu şirkette hissesi olan Ofer ailesi var mıydı?" sorusu üzerine "Ofer'in oğluyla (Eyal Ofer) tanışırız. Tüpraş ihalesinden önce bize çok gayriresmi bir şekilde "Ne yapıyorsunuz?" diye sordular biz de 'kendi yolumuza gidiyoruz' dedik. Başka bir temasımız olmadı" cevabını verdi. "Kiminle olursa olsun bir ortaklık ancak Tüpraş işinin kapanışından sonra gerçekleşebilir" diyen Mustafa Koç "İşin finansmanı yönünden hiçbir sıkıntı yok. Birçok banka para vermek için kapımızda. Alacağımız ortak ancak işi büyütmemize önemli katkı sağlayacak bir şirket olabilir. Bunu böyle düşünmek lazım" diye konuştu.
Ali Koç Harvard mezunu, her işi yapar
Mustafa Koç, "Kardeşiniz Ali Koç, grubunuzda daha çok telekomünikasyon ve bilişim sektörüne yoğunlaştı. Bulgar Telekom'u almayı denediniz, olmadı. Türk Telekom ihalesinde de öne çıkamadınız. Şimdi Telsim'e de talip değilsiniz. Bu durumda Ali bey ne yapmayı planlıyor. 'İlle de telekom işinde olalım' demiyor mu?" sorusu üzerine şunları söyledi: "İyi ki Bulgar Telekom'u almamışız. Çünkü, izlediğimiz kadarıyla pek bir gelişme yok. Ali Koç'a gelince, kendisi Harvard Üniversitesi mezunu. Her işi yapabilecek yetkinliğe sahip. Topluluğumuzun diğer sektörlerindeki faaliyetlerinden istediğine rahatlıkla yoğunlaşabilir. Sadece bilişim sektöründe kalacak diye bir şey yok.
Zaten topluluk olarak belki de bilişim sektöründen çıkmayı da düşünebiliriz. Tüpraş'ı devraldıktan sonra yoğunlaşacağımız sektörleri gözden geçirirken bunu da düşüneceğiz."