Koç, Biletix'i ABD'li TicketMaster'a sattı

Koç Bilgi Grubu şirketlerinden KoçSistem çoğunluk ortağı olduğu e-ticaret şirketi Biletix'i dünyanın önde gelen bilet satış şirketlerinden Amerikalı TicketMaster'a sattı.

İSTANBUL- Koç Bilgi Grubu şirketlerinden KoçSistem çoğunluk ortağı olduğu e-ticaret şirketi Biletix'i dünyanın önde gelen bilet satış şirketlerinden Amerikalı TicketMaster'a sattı.
Şirketin Koç Grubu dışındaki kurucu ortakları Dave Dorner ve Ali Abhary'nin şirketi TAG Enterprises'ın da azınlık hisselerini satmayı kabul etmesi nedeniyle Türkiye'nin en büyük biletleme şirketinin tüm hisseleri TicketMaster'ın oldu. Satışın ne kadara gerçekleştiğiyle ilgili bir rakam ise açıklanmadı. KoçSistemden yapılan açıklamada, Biletix'in 2000 yılında Koç Grubu ve TAG Enterprises ortak girişimiyle kurulduğu hatırlatıldı. Biletix'in yılda yaklaşık 6 bin etkinlik için satış gerçekleştirmek suretiyle elektronik bilet pazarında halen liderliğini sürdürdüğü vurgulandı. Biletix'i satın alan ABD Kaliforniya merkezli TicketMaster ise, e-ticaret konusunda dünyanın en büyük şirketlerinden biri. 6 bin 500 perakende bilet gişesi, 19 enternasyonel çağrı merkezi ve geniş online ve offline pazarlama ağı yla yaklaşık 9 bin global müşterisine hizmet veren TicketMaster geçen yıl 6 milyar dolar değerinde 119 milyon bilet sattı.
'Biletix güçlenecek'
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan KoçSistem Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Koç'un GSM ilgisinin yoğun olduğu dönemde katma değerli hizmet yaratacağı düşüncesiyle bu girişimin başlatıldığını aktardı.
TicketMaster'ın Avrupa'daki büyümeden sorumlu başkan Yardımcısı Paul LaFontaine de Biletix'in bu operasyon sayesinde Türkiye'nin canlı etkinlik pazarında daha güçlü tekliflerle sağladığı hizmetleri vermeye devam edeceğini söyledi. LaFontaine değeri ispatlanmış teknolojilerinin Türkiye'yle tanışacağını belirtti.