Koç, çevre konusunda dünyayı kurtaran 18 bin çocuk yetiştirecek

Koç, çevre konusunda dünyayı kurtaran 18 bin çocuk yetiştirecek
Koç, çevre konusunda dünyayı kurtaran 18 bin çocuk yetiştirecek

Koç Holding?in Nakkaştepe?deki Genel Merkezi?nde gerçekleşen eğitim programına Ali Koç da katıldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Y. Koç, çevre konusunda 'dünyayı kurtaran' 18 bin çocuk yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Y. Koç, Holding’in 2006 yılında sorumlu vatandaşlık bilincinin geliştirilmesi için başlattığı ‘Ülkem İçin Projesi’yle ‘dünyayı kurtaran çocuklar’ yetiştirmek istediklerini belirterek, bunun bir hayal olmadığını bildirdi.
‘Ülkem İçin Projesi’ kapsamında 2009 yılı uygulaması olarak, TEMA Vakfı işbirliğiyle 81 ilde çevre temalı eğitimler verildi ve proje kapsamında İstanbul’da Koç Holding’in Nakkaştepe’deki Genel Merkezi’nde gerçekleşen eğitim programı, Ali Koç’un katılımıyla gerçekleşti. Ali Koç, dedesi Vehbi Koç’un, dünyadaki her türlü kaynağın kullanımı ile ilgili çalışanlarını ve ailesini tasarruflu olmaya teşvik ettiğini hatırlattı. O günlerde bu durumun, Vehbi Koç’un ‘eli sıkı’ olmasının bir sonucu olarak görüldüğünü dile getiren Ali Koç, şunları söyledi:
‘Halbuki, bugün çevreciliğin tasarruflu bir yaşam tarzı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Geleceği ve geleceğin değerlerini gençler tasarlayacak. Çevre konusunda, en büyük sorumluluk da gençlere düşüyor. Gençlerde çevre bilincini yaratmayı, Koç Holding’in liderlik sorumluluğu olarak görüyoruz. Bu amaçla, Türkiye’nin her bir ilinde doğa konusunda gençlerimizin bilinç-lenmesini sağlamak için çevre eğitimleri vermeye başladık. Ekim ayından bu yana yaklaşık 13 bin genç arkadaşımıza eğitim verdik. Siz değerli gençlerimizin daha duyarlı bir nesil olacağına eminiz. ‘Dünyayı kurtaran çocuklar’ yaratmak istiyoruz. Bu bir hayal değil, sizlerin desteği ve bilinciyle buna ulaşacağız.’

Gönüllü elçiler geliyor
Açıklamada ayrıca, ‘Ülkem için Projesi’ kapsamında 2009 yılı için planlanan proje döngüsü içinde, ‘Ülkem İçin Gönüllü Elçileri’ liderliğinde, öğrencilere çevre bilincini aşılamak üzere eğitimlerin verildiği bildirildi.
‘Ülkem İçin Gönüllü Elçileri’nin, Koç Topluluğu şirketlerinin bayilerinin, gönüllülük esasıyla proje içinde kendi illerindeki organizasyon, eğitim ve uygulamaya dahil olmak üzere yerel proje liderliğini üstlendiklerine dikkatin çekildiği açıklamada, TEMA İl temsilcileri’nin de katkılarıyla, ‘Ülkem İçin Gönüllü Elçileri’ tarafından bu yıl içinde organize edilen eğitimlerde şu ana kadar 60 ilde toplam 13 bin öğrenciye ulaşıldığı belirtildi. 
Yıl sonuna kadar tamamlanacak olan eğitim programlarıyla, toplam 18 bin çocuğa ulaşılmasının hedeflendiğine işaret edilen açıklamada, İstanbul’da Ülkem İçin Elçisi Altuğ Erkan tarafından organize edilen eğitimde, çevre korumanın önemi ve doğanın tahribatını önlemek için yapılması gerekenler üzerinde durulduğu kaydedildi. (Radikal)