Koç DB'nin yarışmasına sponsor oldu

Koç DB'nin yarışmasına sponsor oldu
Koç DB'nin yarışmasına sponsor oldu

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, ?Meslek Lisesi Memleket Meselesi? projesinin bursiyerlerini ağırladı. Koç, yaratıcı projeleriyle yarışmada dereceye giren öğrencilere plaket verdi.

Koç Holding, 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' projesiyle, Dünya Bankası'nın Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması'nın meslek liseleri bölümünü finanse edecek. Ali Koç, 'Amerika'da herkes sorunlara çözüm üretiyor. Biz de buradan yola çıktık' dedi

İSTANBUL - Koç Holding, 2006 yılında başlattığı Meslek Lisesi Memleket Meselesi (MLMM) projesi kapsamında Dünya Bankası’nın ‘Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması’nda ‘meslek liseleri’ kategorisine sponsor oldu.
Koç Holding’den yapılan açıklamaya göre, Dünya Bankası tarafından ‘Türkiye’de Gençlik: Geleceğimizi Şekillendirelim’ başlığı altında düzenlenen ‘Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması’nın ‘meslek liseleri’ kategorisinin sponsorluğunu üstlenen Koç Holding, yarışmada dereceye giren Meslek Lisesi Memleket Meselesi bursiyerlerini Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Y. Koç’un ev sahipliğinde Nakkaştepe’deki holding merkezinde ağırladı.

‘Projeyle büyük yol aldık’
Toplantıda konuşan Ali Koç, Koç Topluluğu tarafından 2006’da başlatılan MLMM Projesi’nde büyük yol alındığının altını çizerek, “Projemizde temel hedef, tüm taraflar nezdinde mesleki eğitim-istihdam ilişkisinin önemi hakkında farkındalık yaratmaktı. Bugün ne mutluyuz ki, mesleki-teknik eğitimin ülke ekonomisi açısından önemi konusunda toplumun her kesiminde oluşan mutabakat gittikçe güçleniyor” şeklinde konuştu.
Koç, Meslek Lisesi Memleket Meselesi derken gerçekten çok akılcı ve samimi bir bakış açısıyla yola çıktıklarını, dünyada, özellikle Avrupa’da gelişmiş ekonomilerin bu bakış açısını yıllar önce benimsediğini kaydederek, şunları söyledi:

‘Bir damladan okyanusa...’
“Onların geçtiği yoldan bugün biz de geçmek zorundayız. Memnuniyetle görüyoruz ki, hem özel sektörde hem de kamuda meslek lisesi bugün artık gerçekten bir memleket meselesi olarak kabul görmeye başladı. Bu alanda liderlik üstlenmiş olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. MLMM ile önerdiğimiz model, devlet, sivil toplum örgütleri, özel sektör ve akademi işbirliğinin örneğidir. Her türlü sosyal atılımı tek başına bir damladan bir okyanusa dönüştürmek için birlikte hareket esastır. Tüm özel sektörü bu konuda işbirlikleri kurmaya ve yapıcı rekabete davet ediyoruz. 

‘Topluma fayda sağlanacak’
Öğrencilerin mezun olduklarında kimisinin sanayide ve hizmet sektöründe çalışacağını anlatan Ali Koç, “Kimisi de üretimin ihtiyaçlarını karşılayacak girişimciler olacak. Her halükârda ülkemiz için faydalı bireyler olacaklarına inanıyorum” diye konuştu.  
Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, MLMM bursiyerlerine verdikleri desteğin çok yönlü olduğunu, bursiyerlerin kendilerini her platformda ifade etmelerinin kendileri için büyük önem taşıdığını belirterek, Dünya Bankası’nın yarışmasında birincilik elde eden MLMM bursiyerlerinin mesleki eğitimin nasıl olması gerektiğini projelendirdiklerini belirtti. 

‘Yeni bir eğitim modeli’
Birmot İzmir’in MLMM bursiyerlerinin Dünya Bankası’nın yarışmasında yeni bir eğitim modeli yarattıklarını kaydeden Ali Koç, “Bizim görevimiz ise, projeye destek vermek. Amerika’da herkes birinin elinden tutuyor, zorunlu veya gönüllü herkes toplumda meydana gelmiş sorunlara  bir şekilde çözüm üretmeye çalışıyor” diye konuştu. 

‘Hayaller gerçekleşecek’
Ali Koç, kendilerinin de Dünya Bankası’nın başlattığı bu projeyi finanse ederek öğrencilerin mesleki eğitimin gelişmesiyle ilgili hayallerini hayata geçirmelerine destek olduklarını ifade etti. MLMM kapsamında yer alan ‘Okulum Yetkili Serviste’ projesiyle de meslek liseli gençlerin, yine meslek liseli arkadaşlarına fayda sağlayacaklarını ifade eden Koç, bunun sosyal sorumluluk anlayışlarının meslek liselilere yansımasının en iyi göstergesi olduğunu vurguladı. (Radikal)

‘Okulum Yetkili Serviste’ye 20 bin dolar
MLMM bursiyerlerinin mesleki eğitim-istihdam ilişkisini kuvvetlendirmek amacıyla projeler ürettikleri yarışmada ‘Okulum Yetkili Serviste Projesi’ ile Birmot İzmir’den projeye destek veren gönüllüler, Konak Motor Meslek Lisesi’ndeki bursiyerlerle birinciliği elde ederek, Koç Holding tarafından verilen 20 bin dolarlık desteği almaya hak kazandı. MLMM bursiyerlerinin 23 ilden toplam 59 projeyle katıldıkları yarışmada birincilik ödülü olan 20 bin dolar, projenin hayata geçirilmesi için kullanılacak. Dünya Bankası’nın bir yıl boyunca denetleyeceği projenin hayata geçirilmesi için Koç Holding destek verecek. ‘Okulum Yetkili Serviste Projesi’nde, meslek lisesi öğrencilerinin teknik derslerini otomotiv sektöründe faaliyet gösteren tüm yetkili servis ve otomobil fabrikaları bünyesinde almaları öneriliyor.