Koç, Döktaş'ını Finlandiyalıya verdi

Koç Grubu, iştiraklerinden Döktaş'ın yüzde 55 hissesini, Finlandiya'da metal sektöründe faaliyet gösteren Componenta'ya 111 milyon dolara sattı.

İSTANBUL - Koç Grubu, iştiraklerinden Döktaş'ın yüzde 55 hissesini, Finlandiya'da metal sektöründe faaliyet gösteren Componenta'ya 111 milyon dolara sattı. Bu işlemde Döktaş'ın tamamı için ortaya çıkan değer 202 milyon dolar oldu. İMKB'de dün hisseleri yüzde 2.79 yükselerek 4.42 YTL'ye ulaşan Döktaş'ın böylece piyasa değeri ise 280 milyon YTL'ye (191.4 milyon dolar) ulaştı. Componenta satınalma işleminin aralık ortasında tamamlanmasını beklediğini açıkladı.
Dün İMKB'ye açıklama yapan Koç Holding, Döktaş'taki yüzde 54.96 hissesini, stratejik plan doğrultusunda Finli Componenta Corporation'a tamamı 202 milyon dolara gelen bir bedel üzerinden sattığını belirtti.
Componenta'nın, Koç Holding'e 103 milyon 227 bin dolar, aralarında Rahmi Koç, Semahat Arsel, Mustafa Koç ve Suna Kıraç'ın da olduğu Koç ailesi fertleri ile Vehbi Koç Vakfı ve Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı'na ise 7 milyon 798 bin dolar ödeyeceği belirtildi.
Ödemenin çoğu peşin
Sözleşme gereği Döktaş'ın Entek Elektrik ve Koç Finansal Hizmetler'deki hisselerinin Koç şirketlerine devredileceği belirtilen açıklamada, satışın gerekli onaylara bağlı olduğu kaydedildi. Döktaş'ta, satıcıların toplam 3.48 milyar hisse için hisse devir bedeli 111 milyon 25 bin dolar olarak belirlendi. Açıklamada, hisse devir bedelinin 109 milyon 926 bin dolarının hisse devrinde, 1 milyon 99 bin dolarlık kısmının en geç 31 Ocak 2007'ye kadar tahsil edileceği duyuruldu.
Sıra DemirDöküm'de
Geçen yıl Yapı Kredi Bankası, Tüpraş ve Tansaş'ı alarak uzun vadeli hedeflerine beş yıl önce ulaşan Koç Holding, uzun vadeli stratejik plan içerisinde yer alan portföyün yeniden yapılandırılması kapsamında, DemirDöküm, İzocam ve Döktaş Döküm'ü satmaya karar vermişti. Koç Holding 5 Eylül'de İzocam'ın yüzde 61.2 hissesini 171.3 milyon dolara Fransız Gobain Isover ve Kuveytli Alamana Industries'e sattı. Koç Holding'in stratejisine göre şimdi sıra DemirDöküm'e geldi.
Bu ay başında Hindistan'ın en büyük ikinci kamyon üreticisi Ashok Leyland, Döktaş'e teklif verdiğini açıklamıştı. Şirketin Finansal İşler Direktörü (CFO) K. Sridharan, "Görüşmeler ileri aşamada. Anlaşmanın ay sonunda tamamlanmasını umuyoruz" demişti.
Basında Leyland favori olarak gösterilirken, Hindustan Times, Componenta'nın hamle yaparak fiyatı 200 milyon doların üzerine çektiğini yazmıştı. Bu arada Döktaş'la ilgilenenler arasında Hint firması Rico Auto'nun da yer aldığı öne sürülmüştü.'Hedef Avrupa'da liderlik'
1918 yılında bir aile şirketi olarak kurulan Componenta, Finlandiya'da metal ve döküm sektöründe faaliyet gösteriyor. Üretimini Finlandiya, Hollanda ve İsveç'te gerçekleştiren Componenta'nın 2005 sonu itibarıyla cirosu 343 milyon avro. Yaklaşık 2 bin 200 çalışanı olan şirketin hedefi, 2010 itibarıyla Avrupa'da sektör lideri olmak. Şirket Helsinki Borsası'na da kote.
Finlandiyalı Componenta Corporation'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:
'Küçüklere çağrı var'
"Döktaş ve Componenta Avrupa'nın ikinci büyük döküm tesisini oluşturacak. İki şirketin 2005 toplam ciroları 552 milyon avro, çalışan sayıları 5 bin. Componenta, şirketin halka açık yüzde 45'i için çağrıda bulunacak. Ancak şirketin halka açık bir kuruluş olarak devamından yanayız."
Fiyat yüzde 15 primli
Componenta Döktaş için yüzde 15 primli fiyat ödemeyi kabul etti. Şirket satınalmayı borçlanma ve 20 milyon avroluk hisseye çevrilebilir tahvil ihracıyla karşılamayı planlıyor. İki şirketin işbirliği 2008 yılında 10 milyon avroluk bir tasarruf sağlayacak.


Avrupa'da 4'üncü sırada
Yüzde 51.10'u Koç Holding'e ait olan Döktaş, 1973'te Bursa'da kuruldu. Şirket otomotiv sanayi için pik, sfero ve alüminyum döküm ile jant imalatı yapıyor. Geçen yılın ilk yarısında 181.66 milyon YTL olan satış gelirini, bu yılın aynı döneminde yüzde 9.2 artırarak 198.4 milyon YTL'ye çıkaran Döktaş, net kârını yüzde 206 artırarak 14.6 milyon YTL'ye taşıdı. Şirketin aktif büyüklüğü 2005 sonuna göre yüzde 20 artarak 314.4 milyon YTL'ye çıktı. Avrupa'da 6'ncı olan Döktaş, dünyada 15'inci sırada bulunuyor. Türkiye'de, gri ve sfero, alüminyum dökümde ve ihracatında birinci, alüminyum jant üretiminde ikinci olan Döktaş'ın yüzde 45.3'ü ise halka açık.