Koç Holding ilk dokuz ayda, 2.8 milyar TL'lik kâr etti

Koç Holding ilk dokuz ayda, 2.8 milyar TL'lik kâr etti
Koç Holding ilk dokuz ayda, 2.8 milyar TL'lik kâr etti

Koç Holding İcra Kurulu Başkanı Dr. Bülent Bulgurlu, vergi indirimlerinin işe yaradığını söyledi. FOTOĞRAF: GARBİS ÖZATAY

Koç Holding, bu yılın ilk dokuz ayında 33 milyar lira konsolide satış geliri ve 2.8 milyar lira faaliyet geliri elde etti. Koç'un net kârıysa 1.1 milyar liraya ulaştı

İSTANBUL- Koç Holding, 2009 yılının ilk dokuz ayında 33 milyar TL konsolide satış geliri ve 2.8 milyar TL faaliyet kârı elde etti. Böylece 30 Eylül 2009 itibariyle Koç Holding’in net kârı 1.1 milyar TL’ye ulaştı. Koç Holding İcra Kurulu Başkanı Dr. Bülent Bulgurlu, mevcut olumsuz koşullara rağmen, elde edilen güçlü mali ve operasyonel sonuçların, son yıllarda yürütülen yeniden yapılandırma çalışmaları ve başarılı yatırımlarının önemli bir göstergesi olduğunu söyledi. Bulgurlu ayrıca Koç Topluluğu olarak bu süreçte risk yönetimine odaklandıklarını ve odaklanmaya devam edeceklerini söyledi. Bulgurlu, Koç Holding’in faaliyet gösterdiği ana sektörler için krizin küresel boyutta yarattığı potansiyel imkânları takip ederek en avantajlı şekilde değerlendirilmesi yönünde çalışacaklarını kaydetti.

Tedbirler sürmeli
Bülent Bulgurlu, 2008 yılının son çeyreğinden beri süren ekonomik dalgalanmanın küresel boyutta alınan tüm önlemlere rağmen devam ettiğini belirtti. Vergi indirimleriyle canlanan talebin üçüncü çeyreğe kadar sürdüğünü ifade eden Bulgurlu, buna karşın indirimlerin eylül itibariyle sona ermesinin ardından, talepte bazı sektörlerde bir düşüş yaşandığını söyledi.  Tüketici talebinin canlandırılması açısından hükümetin desteğinin bir süre daha devam etmesinin faydalı olacağını ifade  eden Bulgurlu, “Hükümet tarafından açıklanan Orta Vadeli Ekonomik Program hemen etkisini gösterdi. Önce uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poors (S&P), Türkiye’nin görünümünü “negatiften durağana yükseltti, ardından da Moody’s ülkenin Ba3 olan devlet tahvili notunun görünümünü durağandan, olumluya çevirdi. Pek çok ekonomik belirsizliği ortadan kaldırma potansiyeli taşıyan programın, yapısal reformları yeniden gündeme getirmesi ve Türkiye’nin uluslararası piyasalarda güven tazelemesine de yardımcı olmasını bekliyoruz”  dedi.

Yatırım teşvikleri olumlu
Bulgurlu, program ile sürdürülebilir büyümeye özel sektör yatırımlarıyla ulaşılmasının hedeflendiğini, özel sektör yatırımlarının özendirilmesinin, önemli problemimiz olan istihdamın artırılmasına olumlu katkı sağlayacağını vurguladı.  Hükümet tarafından uygulamaya konulan yatırım teşviklerinin, yatırımların artırılması açısından önemli bir fayda sağlayacağını ifade eden Bulgurlu, olumlu etkilerin ise kısa vadede olmasa da orta vadede hissedileceğini belirtti. Bülent Bulgurlu, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin ve ek önlemler alınarak piyasaya sağlanan likiditeyi artırmak suretiyle ekonomik canlanmaya destek olunmasının çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi. (Radikal)