Koç Holding: Shell'in payını almıyoruz

Tüpraş'ın kamuya ait yüzde 51 payının blok satışında 4.14 milyar dolarla en yüksek teklifi veren Koç-Shell konsorsiyumunun büyük ortağı Koç Holding, bu aşamada Shell Grubu'nun konsorsiyumdaki...

İSTANBUL - Tüpraş'ın kamuya ait yüzde 51 payının blok satışında 4.14 milyar dolarla en yüksek teklifi veren Koç-Shell konsorsiyumunun büyük ortağı Koç Holding, bu aşamada Shell Grubu'nun konsorsiyumdaki hisselerinin satın alınmasına yönelik herhangi bir gelişme olmadığını ve finansman paketine yönelik çalışmaların sürdüğünü açıkladı.
Koç Holding'den İMKB'ye yapılan açıklamada, "Bu aşamada Koç Grubu'nun Shell Grubu hisselerini satın almasına yönelik herhangi bir gelişme bulunmamakta olup, Koç-Shell Ortak Girişim Grubu olarak gerekli finansmanın bulunmasına yönelik çalışmalar ise sürmektedir" denildi.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 12 Eylül'de yapılan nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi veren konsorsiyumda Koç Holding'in yüzde 80, Shell Overseas Investment B.V.nin yüzde 9.9, Aygaz'ın yüzde 7, Opet'in yüzde 3 ve Shell Türkiye'nin yüzde 0.1 payı bulunuyor.