Koç Holding Tansaş'ı alıyor

Gima'yı CarrefourSA'ya kaptıran Koç Holding, Tansaş hisselerini almak için Doğuş Grubu'yla anlaşma imzaladı.

İSTANBUL - Gima ve Endi'yi Sabancı Holding'in 'gece yarısı operasyonu' ile CarrefourSA'ya kaptıran Koç Holding, Doğuş Holding'in sahip olduğu Tansaş'ı satın alıyor. Doğuş Holding'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, Tansaş Perakende Mağazacılık Ticaret'te doğrudan ve dolaylı sahip olduğu yüzde 70.77 hissenin, Koç Holding ile Migros'a satışı konusunda görüşmelere başlanılmasına karar verildiği belirtildi. Bu amaçla taraflar arasında münhasırlık anlaşması imzalandığı açıklandı.


Büyütmek için tıklayınız

Bu kez işi sağlama aldı
Münhasırlık anlaşmasının imzalanması durumunda satıcı, görüşmeler kopuncaya kadar alıcı dışında başka tarafla görüşemeyecek. Koç Holding, Gima konusunda Fiba Holding ile görüşmeleri sürdürürken münhasırlık anlaşması yapmamış ve bunun sonucunda da Sabancı Holding devreye girerek Gima'yı kapmıştı. Görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanması durumunda Koç Holding perakende mağazacılık sektöründe kendisini yakalayan Sabancı Holding'i hayli geride bırakacak.
Garanti de satışa hazır
Koç Holding'den yapılan açıklamada ise holding ve topluluk şirketlerinden Migros ile Doğuş Grubu şirketlerinden Doğuş Holding, Garanti Bankası, Ana Konut Danışmanlık, Doğuş İnşaat ve Ticaret, Doğuş Yapı Sanayi, Doğuş Sigorta Aracılık Hizmetleri, Somtaş Tarım ve Ticaret ve Start Investment Limited arasında Tansaş hisselerinin satın alınmasına yönelik görüşmelere başlanması konusunda sözleşme imzalandığı kaydedildi. Garanti Bankası da, Tansaş'taki yüzde 24.11 oranındaki hissesinin Koç Holding ve Migros'a satışı konusunda görüşmelere başlandığını duyurdu.
Sabancı geride kalacak
Koç Holding Tansaş'ı satın alabilirse perakende mağazacılık sektöründe Gima operasyonundan sonra Sabancı Holding'e kaptırdığı liderliği yeniden ele geçirecek. Bugün Koç Holding bu sektörde yıllık 1.4 milyar dolar cirosu ve 470 mağazası bulunan Migros ile temsil ediliyor. Sabancı Holding'in bu alandaki şirketleri ChampionSA, DiaSA ve, Gima ve Endi'nin toplam cirosu ise 1 milyar 422 milyon dolara ulaşıyor. Grubun halen 403 mağazası var. Eğer Koç Holding, 800 milyon dolar cirosu olan Tansaş'ı satın alabilirse perakende mağazacılık sektöründeki toplam cirosu 2 milyar 200 milyon dolara, mağaza sayısı 681'e ulaşacak ve grup sektörde yeniden ilk sıraya yükselecek. Ancak taraflar sektörde kimin lider olduğu konusunda da farklı görüşlere sahip.
ABN'ye yetki vermişti
Doğuş Holding bir süre önce Tansaş'ın satışı için yabancı yatırımcılarla görüşülmesi amacıyla Hollandalı bankacılık devi ABN Amro'ya yetki vermişti. Bu süreçte banka 5 potansiyel alıcıyla görüşmüş, ancak bir sonuca ulaşılamamıştı. Doğuş Holding de bunun üzerine ABN Amro'ya verdiği yetkiyi iptal etmişti. Yetki iptalinden sonra Doğuş Holding'in Tansaş'ta yönetimi elinde bulunduracağı, ancak birden fazla yatırımcıya bloklar halinde hisse satacağı söylentileri ortaya çıkmıştı.