Koç Holding üç şirketi satacak

Yeniden yapılanma

Koç Holding 'ana sektörlerde yoğunlaşma' stratejisini hayata geçiriyor. Açıklamada DemirDöküm, İzocam ve Döktaş'taki hisselerin satılabileceği, ön çalışma için danışmanlık şirketiyle görüşüldüğü belirtildi.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Koç Holding'in, topluluk şirketlerinden Türk DemirDöküm, İzocam ve Döktaş'ta sahip olduğu hisselerin, satış da dahil olmak üzere değerlendirilmesi konusunda ön çalışma yapmak için danışmanlık şirketleriyle görüş alışverişinde bulunduğu açıklandı. Koç Holding'den
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na gönderilen açıklamada, basında yer alan haberlerde topluluk şirketlerinden Türk DemirDöküm Fabrikaları A.Ş.'nin satışa çıkarıldığına dair haberlerin bulunduğunun kendilerine bildirildiği belirtildi.
'Görüş alışverişi yapıyoruz'
Söz konusu bu açıklamalar karşısında Koç Holding'den İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na gönderilen yazılı açıklamada, "Koç Topluluğu'nun, uzun vadeli stratejik planında yer alan portföy yeniden yapılandırması kapsamında, Türk DemirDöküm Fabrikaları A.Ş., İzocam Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve Döktaş Dökümcülük Ticaret ve Sanayi A.Ş.'de sahip olduğumuz hisselerin satışı da dahil olmak üzere, çeşitli yöntemlerle değerlendirilmesi konusunda ön çalışma yapmak üzere çeşitli danışmanlık firmalarıyla görüş alışverişi yapılmaya başlanmıştır" denildi.
Koç Holding'in halen Türk DemirDöküm'de yüzde 46.1, İzocam'da yüzde 47.74, Döktaş'ta ise yüzde 51 oranında hissesi bulunuyor. Her üç şirkette kendi sektörlerinde lider konumda ve güçlü ihracat yapma kapasitesi bulunuyor.
Bu tarih itibarıyla herhangi bir sözleşme imzalanmadığı, konuyla ilgili gelişmeler hakkında gerekli açıklamaların yapılacağı kaydedilen söz konusu açıklamanın ardından, dün ilk seans işlem sıraları geçici olarak kapatılan Koç Holding ve Türk DemirDöküm'ün borsadaki hisse senetleri, kısa süre içinde yeniden işlem görmeye başladı.
Koç Holding her yıl en az iki kez düzenlediği kamuoyunu bilgilendirme toplantılarında bazı sektörlerden çıkabileceğini buna karşın bazı sektörlerde de yoğunlaşılacağını defalarca dile getirmişti.
Üç sektöre ağırlık verildi
Koç Holding'in son bir yılda gerçekleştirdiği dev satın almalar sonucunda özellikle Tüpraş satın almasıyla enerjide, Yapı Kredi Bankası satın almasıyla bankacılık sektöründe ve Tansaş'ı satın alarak perakende sektöründe öne çıkmıştı.