Koç, Kalamış Yat Limanı'nından vazgeçti

Koç, Kalamış Yat Limanı'nından vazgeçti
Koç, Kalamış Yat Limanı'nından vazgeçti
Koç Holding'in bağlı ortaklığı Tek-Art'ın Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı'nın 30 yıl süre ile işletme hakkı devri sözleşmesini imzalamaktan vazgeçtiğini açıkladı.

RADİKAL-Koç Holding'in bağlı ortaklığı Tek-Art'ın Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ait Fenerbahçe –Kalamış Yat Limanı'nın 30 yıl süre ile işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde işletme hakkı devri sözleşmesini imzalamaktan vazgeçtiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl yapılan ihaleyi Koç Holding şirketi Tek-Art 664 milyon dolara kazanmıştı. Alınan kararın gerisinde imar konusunda yaşanan sıkıntının aşılmamasının sebep olduğu kaydediliyor. Türkiye'nin en büyük kapasiteli yat limanı ile ilgili yeni bir ihale sürecinin başlatılması bekleniyor.
Koç Holding'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, "İmar Planı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının halihazırda kalkmamış olması nedeniyle, İhale Şartnamesinin İmar Planı başlıklı 19. maddesi kapsamında Tek Art Kalamış'ın işletme hakkı devri sözleşmesinin imzalanmasından vazgeçme kararı ÖİB'ye (Özelleştirme İdaresi Başkanlığı) bildirilmiştir" denildi.

KALAMIŞ YAT LİMANI İÇİN DEVLER YARIŞTI, KOÇ GRUBU KAZANDI
Öte yandan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Kalamış Yat Limanı imar planını onayladığını açıkladı. Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yer alan ÖİB tebliğinde, "Türkiye Denizcilik İşletmeleri adına kayıtlı, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanları kapsayan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanına yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Yat Limanı ve Balıkçı Barınağı kullanım kararlarını getiren 1/5.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, 1/1.000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı ve Plan Açıklama Raporununonaylanmasına karar verilmiştir" denildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Geçtiğimiz yıl yapılan ve en yüksek teklifin Koç Holding’e bağlı şirket tarafından verildiği Kalamış Yat Limanı ile ilgili imar planı hakkında mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Aradan geçen sürede bu karar ile ilgili bir değişiklik olmadı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da plan notları üzerinden bir takım değişiklikler yaparak yeni bir imar planı hazırlandı. Ve bugünkü Resmi Gazetede de bu onaylandı. Uzmanlar, yeni plana göre yeni bir ihalenin yapılması gerektiğini ifade etti. Bu durumda, ÖİB’nin yeni bir ihale süreci başlatması bekleniyor. Konu ile ilgili bilgi veren bir uzman “Yeni imar planı onaylanması, Koç Holding’in verdiği karardan vazgeçmesi anlamına gelmiyor. Ki bu mümkün de değil. Yeni bir ihale yapılacak; yeniden teklifler alınacak” dedi.

 

Kalamış Yat Limanı ihalesi geçtiğimiz yıl mayıs ayında yapıldı.

7 GRUP TEKLİF VERMİŞTİ

Türkiye'nin denizde bağlama kapasitesi açısından en büyük yat limanı olma özelliği taşıyan ve toplam 1.500 yatın bağlanabildiği Kalamış’ın geçen yıl mayısta yapılan ihalesine 7 grup teklif vermişti. Safi Gayrimenkul ile son ikiye kalan Tek-Art, 664 milyon dolara ihaleyi kazanmıştı. Ancak aradan geçen sürede imar sorunu çözülemedi.

bigPara.com