Koç: Kıbrıs lüksümüz yok

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Güney Kıbrıs'ın AB üyesi olduğunu, Türkiye'nin de AB üyesi bir ülkeyi tanımama gibi bir lüksünün olmadığını ileri sürdü.

ANKARA - Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Güney Kıbrıs'ın AB üyesi olduğunu, Türkiye'nin de AB üyesi bir ülkeyi tanımama gibi bir lüksünün olmadığını ileri sürdü. Koç, holdingin yayın organı 'Bizden Haberler' dergisindeki değerlendirmesinde Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşmasını aralarında Güney Kıbrıs'ın da bulunduğu AB'ye yeni giren 10 üyeyle imzalaması gerektiğini belirterek, 'Hükümetin, Kıbrıs'ın daha fazla Türkiye'nin önünü kapatmasına izin vermeyeceğini' savundu.
Koç, "Tanımadığımız ülkeyle anlaşma yapamayız.
Ama orayı tanırsak Kuzey Kıbrıs'ı tanımama gibi bir problemle karşılaşacağız. Türkiye'nin AB'den bir ülkeyi tanımama gibi bir lüksü yok" diye konuştu. Türkiye'nin Kıbrıs sorununu çözmek için Kofi Annan'ı devreye sokması gerektiğini dile getiren Koç, "Türkiye bu kez hadiselerin arkasından değil önünden gidip alternatif üretmeli" dedi. Türkiye'nin fakir, kalabalık ve Müslüman olmasının AB'de tedirginlik yaratmasına rağmen, 17 Aralık'ta başarı elde ettiğini kaydeden Koç, "Çünkü elimiz zayıftı, o zayıf elden elde edilebilecek en iyi başarıyı kazandık. Bundan sonra bir şeyi atlamamak için Avrupa hukukunu iyi bilen müşavirlerle çalışmalıyız" diye konuştu.
'AB mecburen müzakere tarihi verdi'
AB üyelerinin Türkiye'nin Kopenhag Kriterleri'ni kısa sürede gerçekleştireceğini düşünmediklerini kaydeden Rahmi Koç şu değerlendirmede bulundu; "Nasılsa yapamazlar, biz de bu işten kurtuluruz, diye düşündüler. Ne zamanki yaptık, onlar da çaresiz kaldı ve mecburen müzakere tarihi verdiler. Şimdiye kadar müzakereye başlayıp da alınmayan hiçbir ülke yok."
'AB'ye hazırlıklıyız'
Koç Topluluğu'nun 1968'den bu yana "AB'ye girersek durumumuz ne olur?" diyerek çalışmalar yaptığını belirten Rahmi Koç, "Türkiye'de bu konuda en büyük hazırlık yapan gruplardan biriyiz" diye konuştu.
Türkiye'nin özellikle son iki yılda önemli bir siyasi ve ekonomik atılım dönemi geçirdiğine işaret eden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da, bu atılım döneminin topluluğa olumlu yansımaları olduğunu, topluluğun 2002 yılında önüne koyduğu altı yıllık ciro ve ihracat hedeflerine iki yılda ulaştığını ifade etti. Mustafa Koç, "2005 yılı, tıpkı Türkiye gibi Koç Topluluğu için de bir milat olacaktır diyorum" dedi. AB ile müzakere sürecinin getirdiği bazı zorluklara da değinen Koç, müzakereler sürecinde Türkiye'nin uyum sağlaması ya da çözmesi gereken pek çok siyasi boyut olduğunu kaydetti.