Koç.Net ilk 'B Tipi' operatör oldu

Koç.Net, Türk Telekom ile uzun mesafe telefon görüşmelerinin başka operatörler üzerinden de yapılmasına olanak sağlayan 'B Tipi' ara bağlantı sözleşmesini imzalayan ilk şirket oldu.

ANKARA - Koç.Net, Türk Telekom ile uzun mesafe telefon görüşmelerinin başka operatörler üzerinden de yapılmasına olanak sağlayan 'B Tipi' ara bağlantı sözleşmesini imzalayan ilk şirket oldu.
İmza törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekom'um yüzde 55 hissesinin devrinin zorunlu ama zorlu bir aşama olduğunu belirterek, hükümetinin bu süreci başarıyla tamamladığını söyledi. Türkiye'de 'ses tekeli'nin 1 Nisan 2004 tarihinden itibaren kaldırıldığını ve Telekomünikasyon Kurumu'nun 17 Mayıs 2004 tarihinde uzak mesafe telefon işletmeciğini kapsayan 44 lisans verdiğini anlatan Yıldırım, uzun ve yorucu çalışmalar sonucunda 'B tipi' lisansların verilmesi aşamasına gelindiğini Koç.Net'in bu lisansı aldığını kaydetti. Yıldırım, bu lisansın, Türk Telekom'un başarılı bir hisse devri sonrasında oluşan serbestleşme açısından çok anlamlı olduğunu dile getirdi.
Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany de bugünün, tekelin sonunun başladığı bir gün olduğunu belirterek, "Artık piyasada rekabet edelim, mahkemelerde görüşmeyelim" diye konuştu.