Koç: Ortaklık teklifleri geliyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tüpraş ihalesinin ardından çeşitli taraflardan ortaklık ve işbirliği için görüşme talebi aldıklarını açıkladı.

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Tüpraş ihalesinin ardından çeşitli taraflardan ortaklık ve işbirliği için görüşme talebi aldıklarını açıkladı. Tüpraş'ın alımının Koç Grubu için atılmış büyük bir adım olduğunu vurgulayan Koç, "Topluluğumuzun, ülkemizdeki lider konumunu pekiştireceği gibi dünyanın 500 büyük şirketi arasında yer alan tek Türk şirketi olma özelliğimizi, bizi sıralamanın üst kademelerine taşıyarak, kalıcı ve gururla bulunacağımız bir noktaya getirecek" dedi.
Mustafa Koç "Kurucumuz, rahmetli Vehbi Koç'un 'Memleketim var ise ben de varım' sözüne dayanarak, temel felsefelerimizden olan ülkemize güveni, bu ihaledeki kararlılığımız ile en somut ve güzel şekilde göstermiş bulunuyoruz" diye konuştu.
Rafineri işi çok cazip
Dünyada son yıllarda petrol fiyatlarındaki artışın sadece ham petrol üretim miktarındaki kısıtlardan değil, daha ziyade rafinaj kapasitenin sınırlı olmasından da kaynaklandığını dile getiren Koç, bu sınırlı kapasitenin kısa vadede artırılmasının da çok muhtemel olmadığını, dolayısıyla zamanlama bakımından ve ilerisi için rafineri işinin cazibesinin yüksek olduğunu ifade etti.
Tüpraş'ın bugünlere gelmesinde, iyi yönetilmesinin yanı sıra deneyimli çalışanlarının etkili olduğunu belirten Koç, amaçlarının Tüpraş'ı mevcut konumundan daha iyi yerlere getirip sektöründe Avrupa'da ciddi bir oyuncu yapmak olduğunu, dolayısıyla mevcut insan kaynağını korumanın, geliştirmenin gündemlerinde olacağını söyledi.
'Biz Tüpraş'ı daha çok istedik'
Mustafa Koç konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu alım (Tüpraş), Koç Grubu için atılmış büyük bir adımdır. Böylece en büyük varlığımız Koç ismine yakışan bir hamle yaptık. İhalede Tüpraş'ın değerine uygun, yüksek meblağları vermeye hazır bizim gibi birkaç grup vardı. Bizim farkımız daha fazla istememiz ve gösterdiğimiz kararlılıktı.
Ayrıca kamuoyundan, hükümetimizden, kamu ve özel sektörden, çalışanlarımızdan, bayilerimizden aldığımız son derece olumlu ve övücü tepkiler ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesi oldu."