Koç satışa İzocam'la başladı

Otomotiv, perakende, enerji, finans ve beyaz eşya sektörlerinde büyümeyi sürdüren ve stratejik planlarını da bunun üzerine kuran Koç Holding, inşaat malzemeleri alanından çıkıyor.

İSTANBUL - Otomotiv, perakende, enerji, finans ve beyaz eşya sektörlerinde büyümeyi sürdüren ve stratejik planlarını da bunun üzerine kuran Koç Holding, inşaat malzemeleri alanından çıkıyor. Koç Holding, İzocam'daki yüzde 61.2 hissesini, Fransız Saint Gobain Isover ve Kuveytli Alamana Industries ortaklığına satışı için dün sözleşme imzaladığını duyurdu.
Koç Topluluğu'ndan yapılan açıklamada, 2002 yılından bu yana aşamalı olarak uygulanmakta olan stratejik planı doğrultusunda, İzocam'ın Fransız Saint Gobain Grubu'na bağlı Saint Gobain Isover şirketiyle Kuveyt kökenli Alamana Industries ortaklığına, toplam 280 milyon dolar değer üzerinden satışı konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Satılan hisseler için belirlenen 171 milyon 341 bin doların tamamının, kapanışta satıcılara peşin olarak ödeneceği bilgisine de yer verildi.
Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, bu doğrultudaki kararlarını geçen yılın aralık ayında açıklamış ve 52 yıllık şirketi Demirdöküm ile 40 yıllık şirketi İzocam'ı satacaklarını ifade etmişti. Koç, Demirdöküm ve İzocam'ın yanı sıra Döktaş için de satış görüşmelerine başladı. Söz konusu şirketlerin üçü de halka açık.
Küçüklere çağrı yapılacak
İzocam'dan yapılan açıklamada, iki dönem arasındaki özsermaye rakamlarında artış olması halinde, alıcıların satıcılara hisseleri oranında artan tutarı, azalma olması durumunda ise satıcıların alıcılara hisseleri oranında azalan tutarı ABD Doları olarak ödeyecekleri, söz konusu hisse devirlerinin Rekabet Kurumu'nun izninin alınması şartına bağlı olduğu bildirildi. Açıklamada, hisse devrinin kapanış tarihi belirtilmedi ancak bu tarih itibarıyla devrin tamamlanmasını takiben İzocam'ın kontrolünün alıcılara geçeceği ve kapanıştan sonra alıcıların İzocam'ın azınlık hissedarlarına çağrıda bulunacağı belirtildi.
Devir sözleşmesine göre, İzocam'ın yüzde 53.6'sına denk gelen hisselerin açıklamada belirtilmeyen kapanış tarihinde devredileceği, satışa konu hisselerden Koç Yapı ve Temel Yatırım'a ait olan ve İzocam'ın yüzde 7.6'sına denk gelen hisselerin en geç 10 Temmuz 2007'de devrinin tamamlanacağı belirtildi.
205 milyon YTL ciro
Yalıtım sektörünün yerli sermayeli ilk ve lider şirketi İzocam, bu yıl 205 milyon YTL ciro, 30 milyon dolar ihracat ve yüzde 17 büyüme hedefliyor. Cam ve taş yünü, polistrenin yanı sıra yalıtım ve çatı-cephe sistemleri üreticisi olan şirket ürünlerini Rusya, Yunanistan, Romanya, Türk cumhuriyetleri, İsrail, Mısır, Suriye ve İran'a ihraç ediyor.Saint Gobain önce lisansördü, şimdi sahibi oldu
İzocam'ın çoğunluk hissesini devralacak şirketlerden biri olan Alamana Industries, Kuveytli bir sanayi grubu olan Alghanim Industries'in bünyesinde faaliyet gösteriyor. Alamana Industries, Kuveyt'te Isover'in lisansıyla aynı alanda üretim yapan bir şirketin sahibi. İzocam'ın yeni hissedarlarından Isover, dünyanın en büyük sanayi gruplarından olan Saint Gobain'e ait ve İzocam'ın da halen lisansörü konumunda.
Fransız St. Gobain'in Paris borsasına yaptığı açıklamaya göre şirket Kuveytli Alghanim Industries ile yüzde 50-50 ortaklık yaparak yeni bir şirket kuracak ve bu şirket İzocam'ın yüzde 61.2'sini devralacak. St. Gobain, Türk yalıtım sektöründe tüm pazar segmentlerinde faaliyet gösteren tek şirket olan İzocam'ın yüzde 61.2'sini satın alarak Türkiye'nin 'son derece dinamik ve hızlı büyüyen' inşaat sektöründeki mevcut konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.