Koç: Serdengeçti başarılı

Enflasyonla mücadele konusunda gelinen noktanın çok iyi olduğunu belirten Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Merkez Bankası Başkanımız Süreyya bey çok başarılı. Gönül ister ki görevine devam etsin" dedi.

WASHINGTON - Enflasyonla mücadele konusunda gelinen noktanın çok iyi olduğunu belirten Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Merkez Bankası Başkanımız Süreyya bey çok başarılı. Gönül ister ki görevine devam etsin" dedi. 'Stil ve Statü' sergisinin açılışı için Washington'da bulunan Koç, bir grup Türk gazeteci ile kahvaltıda buluştu. Koç'un sorulara verdiği cevaplar şöyle:
Ekonomi yolunda: Ekonomide gidişat iyi. Makroekonomik göstergelerde AB standardına yaklaştık. Enflasyonla mücadelede geldiğimiz nokta çok iyi.
Ekonomik istikrar ve iyileşmenin ardında iki önemli faktör var. Biri siyasi istikrar ve diğeri de Merkez Bankası özerkliği ile sıkı maliye politikalarına dikkat gösterilmesi. Özellikle Merkez Bankası çok başarılı ve dirayetli bir yönetime de sahip. Bu tohumları zamanında Kemal Derviş attı ama bugünkü hükümetimiz de politikaları özenle uyguluyor. Şu anki Merkez
Bankası Başkanımız Süreyya bey çok başarılı... Gönül ister ki görevine devam etsin. Türkiye'nin en büyük sorunu işsizlik. Bunu çözmenin yolu da daha fazla yatırım yapmak. Yani yabancı sermayeye ihtiyacımız var.
Tüpraş'ta stratejik ortak olabilir: Eskiden kontrol bizde olsun isterdik ama artık kurum kültürümüz de değişiyor... Artık yüzde 50 50 ortaklıklar da yapıyoruz ve çok da iyi işliyor bunlar. En son örnek Koç Unicredito örneği. Tüpraş'ta eğer bir ortağımız olacaksa, bu stratejik ortak olacaktır. Yani para bulmak için ortak aramıyoruz.
Yabancı sermayeden korkma: Yabancı sermayeden korkmamak gerek. Bakın Dubai ne hale geldi, Allah'ın çölüydü. Veya Singapur'a bakın. Özelleştirme sırasında tabii bazı büyük, stratejik önemli kuruluşlarda daha dikkatli olmak gerekir. Zaten farklı yöntemler var, mesela altın hisse var vs. Yani kaygılar böyle giderilebilir. Fakat yine de, varlıklarımız yabancılara peşkeş çekiliyor diye düşünmemek, olaya böyle bakmamak lazım.
Türk şirketler işbirliği yapmalı: Rekabet içinde olduğumuz büyük Avrupa veya Amerika şirketlerine baktığınızda, bizim ölçeğimiz onlar için ortalama büyüklükte bir şirketin biraz üzerinde kalıyor. Bu ölçek farkı yüzünden, aslında Türkiye'nin şirketleri birbirleriyle işbirliği yapmalı, yapacak da. Bu paradigma değişecek, değişmesi lazım... Mesela biz Telekom'da Sabancı Grubu'yla işbirliği yapmak istedik. Başarılı olamadık belki, ama bir gün bu işbirliğini başarmalıyız.
Bayilerimiz ortağımız olacak: Vehbi bey zamanında bayi teşkilatlarını kurarken kendi yöresinin en itibarlı insanlarını seçmiş. Birkaç kuşaktır bayiliğimizi yapan aileler var. Bayilerimizi yeni işlerimize ortak etmek istiyoruz. Bayilerimize, varsa iş projeleriniz gelin bizimle paylaşın diyoruz. Eğer yapılabilir bir şeyse biz sermaye katkısı koymaya hazırız, diyoruz.
Koç-Ata Çiftliği: Koç-Ata Çiftliği konusunda henüz karar vermedik, bugünlerde onu düşünüyoruz. Uzun süre sübvanse edemeyiz, çünkü biz devlet değiliz.
AB zorlu bir süreç: Avrupa Birliği müzakereleri itinalı biçimde yürütülmeli. Çok zorlu bir süreç bu. Zor olacak ama dönüşü olmayan bir yola girildi.