Koç: Sonuç Türkiye için avantaj

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, AB Anayasası ile ilgili referandumun sonucunun Türkiye açısından dezavantaj değil, avantaj olacağını söyledi. Ankara Ticaret Odası'nın 82. kuruluş yıldönümü nedeniyle verilen kokteyle katılan Koç...

ANKARA - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, AB Anayasası ile ilgili referandumun sonucunun Türkiye açısından dezavantaj değil, avantaj olacağını söyledi. Ankara Ticaret Odası'nın 82. kuruluş yıldönümü nedeniyle verilen kokteyle katılan Koç, Fransa'da yapılan AB Anayasası referandumuyla ilgili soruları yanıtladı. Bu konuda, işin biraz daha 'sulanması' veya bu şekilde 'çatlak' sesler çıkması halinde, Türkiye'nin öneminin daha iyi ortaya çıkacağını düşündüğünü söyledi.
Sonucun, aynı zamanda Chirac hükümetine bir mesaj verdiği anlamına geldiğini de söyleyen Koç, " Bu kararla AB kendi içine dönmez mi?" sorusu üzerine de şunları kaydetti:
"Fransa AB'nin direği, çatının direği nasıl içine dönecek ki... Bizim burada ev ödevimizi yapmamız lazım. Bu biliniyordu. Başka ülkelerde de referandumlar var. Onları bir görmek gerekiyor. Fransa kadar ağırlığı olan bir ülkede böyle bir sonuç çıkması, bence Türkiye'nin uzun vadede lehine olacaktır diye düşünüyorum. Ama bu benim tahminim."