Koç: SPK'nın önerisi fazla

Koç Holding SPK'nın Yapı Kredi için belirlediği 6.45 YTL'lik fiyatı yüksek buldu. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) önceki gün Koçbank'ın Yapı Kredi için belirlediği 5.35 YTL fiyatı kabul etmeyerek en az 6.45 YTL olması gerektiğini duyurmuştu.

İSTANBUL - Koç Holding SPK'nın Yapı Kredi için belirlediği 6.45 YTL'lik fiyatı yüksek buldu. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) önceki gün Koçbank'ın Yapı Kredi için belirlediği 5.35 YTL fiyatı kabul etmeyerek en az 6.45 YTL olması gerektiğini duyurmuştu.
Koç Holding'den yapılan açıklamada ise, şunlar kaydedildi: "Çağrı fiyatı, Koçbank tarafından hisse devir sözleşmesi imzası tarihinden önceki 90 günlük piyasa fiyatı ortalaması alınarak tespit edildi. Bu fiyat hisse devrinde ödenen en yüksek fiyatın üzerinde. Bu durum karşısında, SPK tarafından belirtilen fiyatın yüksek olduğu düşünülmekte ve karar tarafımızdan değerlendirilmektedir."
Koç'un bundan sonraki süreçte üç seçeneği var. İlki grup istenen şartı kabul eder ve 15 gün içinde çağrı işlemi başlar. Diğer seçenek Koç, İdare Mahkemesi'ne dava açar. Son seçenek ise sessiz kalabilir. Bu durumda SPK Koç Grubu'na idari para cezası kesebilir. SPK'ya yakın kaynaklara göre Koç, 40 bin YTL para cezası ödeyecek. Ayrıca YKB'nin küçük hissedarlarının açacağı davaların da Koç Grubu'nu zor duruma düşürebileceği ifade ediliyor. Kaynaklar Koç'un itibar kaybetmemek için SPK kararına uygun şekilde çağrıda bulunabileceğini söylüyor.
YKB hissesi primlendi
SPK'nın teklifi yüzünden dün YKB hisseleri günü yüzde 7.89 primle 6.15 YTL'den, Koç Holding yüzde 1.54 düşüşle 6.40 YTL'den kapattı.