Koç, Tansaş'ı 2.5 günde aldı

Koç Grubu, 2.5 gün süren pazarlıklar sonucunda Tansaş'ın yüzde 70.77 hissesini Doğuş Grubu'ndan 387.1 milyon dolara satın aldı. Gima'yı Sabancı Holding'e kaptıran Koç Grubu, Migros ve Tansaş'la birlikte sektörün tek hâkimi durumuna geldi.

Haberin devamı için tıklayınız ...

İSTANBUL - Koç Grubu, Türkiye'nin üçüncü büyük perakende zinciri Tansaş'ın yüzde 70.77 hissesinin satın alınması amacıyla Doğuş Grubu ile hisse devir sözleşmesi imzaladı. Perekande mağazacılık alanında Gima'yı Sabancı Holding'in iştiraki olan CarrefourSA'yı kaptırdıktan sonra tahtı sallantıda olan Koç Grubu, "Tansaş Operasyonu'yla sektörün tartışmasız hâkimi durumuna geldi. Koç Holding'den borsaya gönderilen açıklamada, holding ve topluluk şirketlerinden Migros ile Tansaş'ın hissedarları Doğuş Grubu şirketleri arasında hisse devir sözleşmesi imzalandığı belirtilerek, hisse devir bedelinin, toplam şirket değeri 547 milyon dolar olmak üzere, 387 milyon 123 bin 313 dolar olarak belirlendiği kaydedildi.
Şipşak operasyon
Edinilen bilgiye göre Tansaş'ın salı günü başlayan satış görüşmeleri yaklaşık 2.5 günde tamamlandı. Taraflar perşembe akşamı hisse devir sözleşmesini imzaladı. Doğuş Grubu'na yakın bir kaynak Tansaş'ın halka açık şeffaf bir şirket olduğunu belirterek konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu.


Büyütmek için tıklayınız

"Bu nedenle satış sonrası Tansaş bilançosunda yer almayan bir sürprizin ortaya çıkması mümkün değil. Hem alıcı, hem de satıcı birbirlerini çok iyi tanıyan, güvenilir iki grup. Satış işlemi bu nedenle çok kısa sürede tamamlandı. Amerika'da bir gecede çok büyük şirketler el değiştiriyor."
Bu arada, Koç Holding'den borsaya gönderilen yazılı açıklamada, Migros Türk T.A.Ş. ana hissedarı olan Koç Holding ile birlikte Doğuş Grubu şirketlerinden Doğuş Holding A.Ş., Garanti Bankası, Ana Konut Danışmanlık A.Ş., Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş., Doğuş Yapı Sanayi A.Ş., Doğuş Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş., Somtaş Tarım ve Ticaret A.Ş. ile Start Investment Limited arasında önceki gün Tansaş Perakende Mağazacılık Ticaret A.Ş.'nin şirket sermayesinin yüzde 70.77'sini oluşturan toplam 225 milyar 976 milyon 955 bin 808 adet hisse senedinin satın alınması için hisse devir sözleşmesi imzalandığı belirtildi. Taraflar salı günü yaptıkları açıklamada Tansaş hisselerinin devri için görüşmelere başladıklarını da duyurmuşlardı.
Açıklamada, hisse devir bedelinin, toplam şirket değeri 547 milyon dolar olmak üzere, 225 milyar 976 milyon 955 bin 808 adet hisse için 387 milyon 123 bin 313 dolar olarak belirlendiği bildirildi. Açıklamada, hisse devir bedelinin 318 milyon 474 bin 389 dolarlık kısmının peşin olarak ödeneceği, bakiye bedelin, 68 milyon 648 bin 924 doların vade farkı da dikkate alınarak her 6 aylık dönemin sonunda 5 yılda 10 eşit taksitte olmak üzere toplam 88 milyon 465 bin 108 dolar olarak ödeneceği kaydedildi.
Küçük ortak korunacak
Satışa konu olan hisselerin azami olarak yüzde 6.87 oranında artabileceğine işaret edilen açıklamada, bu durumda sözleşmede belirtilen peşinat ve taksit tutarlarının satın alınacak ilave hisse nispetinde oransal olarak artırılacağı, bu durumun söz konusu hisselerin hisse devir sözleşmesi tarihi itibarıyla 'Marathon Structured Finance Fund Limited' şirketinin uhdesinde olması kaydıyla gerçekleşebileceği belirtildi.
Aynı açıklamada hisse devir bedelinin ayrıca şirkette yapılacak detaylı inceleme çalışmalarının sonuçlarına göre mutat uygulamalara paralel olarak ayarlamaya tabi olacağı kaydedildi.
Hisse devrinin Rekabet Kurumu'nun izninin alınması şartına bağlı olduğu vurgulanan açıklamada, hisse senetlerinin devrinin ardından, diğer hissedarlara çağrı yapılacağı belirtildi. Tansaş hisselerinin halkın ve kurumsal yatırımcıların elinde bulunan yüzde 22.36 oranındaki hissesinin de anlaşmadaki fiyat üzerinden satın alınması için çağrı yapılacak. Satınalma sonrası Koç perakende mağazacılıkta Sabancı Grubu'nu hem ciro, hem mağaza sayısı, hem de satış alanı açısından çok geride bıraktı.
2.2 milyar dolar ciro
Operasyon sayesinde Koç Grubu'nun perakende mağazacılık alanındaki toplam cirosu 2004 sonu itibarıyla 2 milyar 220 milyon dolara ulaşmış oldu. Sabancı Grubu'nun perakende cirosu ise 1.4 milyar dolar civarında. Migros 2005 yılı için yurtiçinde 2.2 milyar YTL (1.6 milyar dolar mertebesinde), yurtdışında ise 600 milyon dolar ciro hedefliyor.
Tansaş'ın, 2005 yılı cirosunun ise 1,3 milyar YTL (950 milyon dolar mertebesinde) civarında olması bekleniyor.
'Tansaş markasını kullanacağız'
Koç Holding Gıda-Perakendecilik ve Turizm Grubu Başkanı Ömer Bozer, Tansaş'ın değerli bir marka olduğunu ve bu ismi kullanmaya devam edeceklerini bildirdi. Bozer, satışla ilgili yaptığı açıklamada ilerde markalar kalmak kaydıyla Migros ve Tansaş şirketlerinin birleşebileceğini belirterek şunları söyledi:
"Bunlar, önümüzde düşünmek zorunda olduğumuz ve yapacağımız şeyler. Tansaş son dönemlerde çok güzel gelişmeler kaydettiği için ilk aşamada çok önemli bir değişiklik yapılmayacak. Ancak tedarikçilerle ilişkiler gözden geçirilecek"
Bozer, Migros'un büyüklüğü ve tecrübesi ile Tansaş'ın kaydettiği gelişmeler sayesinde entegrasyonun rahat olacağını ifade ederek "Tansaş, Macrocenter, Migros ve Şok formatlarında hizmet yelpazemiz genişlemiş olacak" dedi. Bozer, bu satın alma işleminin Migros'un pazardaki liderliğini pekiştirdiğini söyledi. Migros ve Tansaş'ın yıl sonu ciro hedeflerinin tutacağına inandığını ifade eden Bozer, şunları kaydetti:
"Bu satın alma girişimi için yeterli ve gerekli zaman harcanmış, işlem normal süreç içinde sonuçlanmıştır. Perakendede büyüme, stratejik planımızın bir parçasıdır. Dolayısıyla bu plan çerçevesinde karar alınmış ve hisse devri imzalanmıştır. Büyümemiz devam edecektir. Koşullar çerçevesinde her türlü ekonomik fırsat değerlendirilecektir. Bu iş, net ve tutarlı bir şekilde büyümeyi gerektiren bir iş. Biz de o çerçevede yolumuza devam edeceğiz."
Tansaş ve Migros'un belirli yatırım planlarının aynen devam edeceğini belirten Bozer, "Bizim aşağı yukarı yüzde 10-20 mertebesinde organik büyüme planımız vardı. Bu plan, ufak tefek revizyonlara tabi tutulsa da devam edecektir" dedi.
Bundan sonra Migros ve Tansaş olarak tek bir aile şeklinde yola devam edeceklerini dile getiren Bozer, "Her iki kurum da bunu gerçekleştirebilecek seviyededir" dedi.
50 yıldır Türkiye'de
1954'te İsviçre Migros Kooperatifler Birliği ve İstanbul Belediyesi'nin girişimleri ile kurulan Migros, gıda ve tüketim maddelerini belediye kontrolünde üreticiden sağlamak ve bunları sağlıklı koşullar ve ekonomik fiyatla tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyordu. 1975'te Migros'un çoğunluk hisseleri Koç'a devredildi. Migros bu tarihten sonra , İstanbul'da mağaza sayısını hızla artırdı. Dev merkez deposuyla meyve ve sebzelerin taze ve ekonomik olarak tarladan tüketiciye ulaşması için alım bürolarını geliştirerek sağlıklı dağıtım için gerekli altyapıyı oluşturdu. 1988'de ilk kez İstanbul dışında İzmir'de de dört mağaza açan Migros, Ege'de altyapı çalışmalarına başladı. Migros, 1989 sonunda iki büyük ilde 34 mağazayla hizmet veren perakende zinciri konumuna ulaştı. Migros, 1991'de halka açık şirket haline geldi. Yurtiçinde 72 M, 72 MM, 33 MMM, 283 Şok ve 3 Alışveriş Merkezi ve hipermarkette hizmet veren Migros, yurtdışında Bakü'de 3, Rusya'da 32, Kazakistan'da 5, Sofya'da 4 Ramstore olmak üzere, toplamda 507 mağazaya ulaştı.
Ucuzluk için kurulmuştu
TANSAŞ, 1973 yılında, halka ucuz et ve kömür sağlamak için İzmir'de kuruldu. 1976 yılına gelindiğinde, 'Tanzim Satışlar Müdürlüğü' çatısı altında, Konak'ta ilk mağaza açıldı. Mağaza sayısı, 1986 yılında 12'ye ulaştı. Bu gelişmeyle birlikte ortaya çıkan şirketleşme düşüncesi doğrultusunda, 15 Aralık 1986 tarihinde Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kuruldu. 1996 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tansaş hisselerinin yüzde 32.98'i halka açıldı. 1999 yılı Tansaş için dönüm noktası oldu. Hisselerinin büyük bölümü Doğuş Grubu'na geçti ve kısa sürede İzmir'den Türkiye'ye yayılan ulusal bir marka haline geldi. Tansaş, 2002 yılı içinde, Doğuş Grubu bünyesindeki kardeş kuruluşu Macrocenter'ı bünyesine kattı. 2004 yılı sonu itibarıyla Tansaş, Tansaş ve Macrocenter markaları ile Ege, Marmara, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde yer alan toplam 206 mağazası, 123,000 metrekare net satış alanı, yaklaşık 5000 personeli ile yıllık 78 milyon müşteriye hizmet veriyor.
Satış yüzde 18.3 primli yapıldı
Tansaş'ın toplam piyasa değeri İMKB'deki perşembe günkü kapanış fiyat itibarıyla 462 milyon dolardı. Taraflar arasındaki anlaşmada ise bu rakam 547 milyon dolar olarak açıklandı. Buna göre Koç Grubu, Tansaş için Doğuş Gurubu'na ve bağlı şirketlere yüzde 18.3 oranında primli fiyat üzerinden ödeme yapacak. Operasyon yine grup şirketlerinden olan ve General Electric Consumer Finance'e (GECF) yüzde 27.55 oranındaki hissesinin satışı için görüşmelere başlanan Garanti Bankası'na da yarayacak. Çünkü Garanti Bankası, Tansaş'ın yüzde 24,11 oranında hissesini elinde bulunduruyor. Satış tamamlanınca bankanın kasasına bu hisseler karşılığında yaklaşık 131.8 milyon dolar girecek. Bu da bankaların yalnızca finans sektöründe iştirakleri olması gerektiğine inanan yabancı yatırımcıların ilgisini artıracak ve Garanti Bankası'nın serbest sermayesini büyütecek ve GECF'e satış süreci hızlanacak. Tansaş hisseleri dün İMKB'de günü yüzde 12.12 artışla 2.22 YTL'den, Garanti Bankası ise yüzde 5.33 artışla 3.56 YTL'den kapattı.