Koç: Tüpraş biterse herkes işine bakar

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, 2005'te Türkiye'nin gösterdiği başarılı ekonomik performansa paralel olarak Koç Topluluğunun da parlak bir yıl geçirdiğini belirterek...

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, 2005'te Türkiye'nin gösterdiği başarılı ekonomik performansa paralel olarak Koç Topluluğunun da parlak bir yıl geçirdiğini belirterek, son yıllarda uyguladıkları kararlı stratejiyle uzun vadeli hedeflerine beş yıl önce ulaştıklarını söyledi. Koç Holding'in 42. Genel Kurul toplantısında konuşan Koç, "Koç Topluluğu, geçen yıl konsolide cirosunu dolar bazında ortalama yüzde 40 büyüttü. 2010 yılı için hedeflenen 18.7 milyar dolarlık ciroyu ise beş yıl öncesinden 2005 itibarı ile gerçekleştirdi" dedi.
2006 atılımlar yılı
2005 yılında Türkiye'nin gösterdiği başarılı ekonomik performansa paralel olarak Koç Topluluğu'nun da parlak bir yıl geçirdiğini söyleyen Koç Holding Yönevtim Kurulu Başkanı Mustafa Koç konuşmasını şöyle sürdürdü: Bankacılıkta Yapı Kredi, perakendede Tansaş ve enerjide Tüpraş'ı alarak yolumuza devam ettik. Üç büyük satın alma ile konumumuzu pekiştirmiş olduk. Son dört-beş yıldaki enerjimiz ve stratejilerimizi uygulamadaki kararlılığımız bizi uzun dönemli hedeflerimize beş yıl önce ulaştırdı. Aynı enerji ve dinamizmle 2006'yı da atılımlar yılı haline getireceğiz."
'Yargıya saygılıyız'
Tüpraş'ın Koç Topluluğu'na katılmasının anlamının çok büyük olduğunu belirterek, enerjide, Koç Topluluğu'nun pozisyonunu güçlendirirken, Tüpraş'ın da Akdeniz Bölgesi'nin enerji alanındaki en büyük aktörlerinden biri olacağını belirtti.
Koç Holding Başkanı Koç, Tüpraş'ın yargı süreciyle ilgili olarak, "Bir an önce umarım karar verilir. Büyük bir spekülasyon da ortadan kalkar. Herkes işine bakar. Yargının vereceği karara saygılıyız" dedi. 'Bu saatten sonra geri dönüş olur mu?' sorusuna ise Mustafa Koç, olay yargı sürecinde bulunduğu için soruya yanıt vermek istemediğini söyledi.
Rahmi Koç'tan uyarı
Savcı'nın Tüpraş'ın satış sürecinin iptali istemini reddettiğinin hatırlatılması üzerine Koç "Bu red olayı davanın yönünü değiştirebilir. Umarım bu konudaki kararsızlık sona erer" yanıtı verdi.
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'un faaliyet raporundaki değerlendirmesinde ise AB üyelik sürecinin başlamasıyla gerek Türk kamuoyunda, gerekse dış ekonomik çevrelerde olumlu ve ümitli bir beklentiye girildiğini belirterek, bu beklentinin sekteye uğratılmamasının büyük önem taşıdığının unutulmaması gerektiğini vurguladı.
'Arınç'ın çıkışı talihsiz'
Koç Holding Genel Kurulu'nda TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın laiklikle ilgili sözlerinin hatırlatılıp bu tartışmalarla ilgili fikrinin sorulması üzerine Mustafa Koç şunları söyledi: "Eğer sayın Arınç bu şekilde konuştuysa talihsiz bir açıklama yapmış. Önümüzdeki yıl bu konular daha kritik olacak. Çünkü seçim var. Ama bu tür suni gündemler yaratılması doğru değil."