Koç: Turizme kötülük yapana acımayın

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Kendim dahil Türk kültürüne, turizmine kötülük yapan hiç kimseye acımamızın olmaması lazım" dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği arasında...

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Kendim dahil Türk kültürüne, turizmine kötülük yapan hiç kimseye acımamızın olmaması lazım" dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği arasında "İzmir Efes Antik Kentinin IşıklandırmaAydınlatma-Sulama-Jeneratör ve İyileştirmeleri Projesi'nin protokolü bakanlıkta düzenlenen törenle imzalandı. Dürüstlüğün en iyi politika olduğunu belirten Koç, "(Turisti) Bir defa aldatırsın, iki defa aldatırsın. Sonra vereceğin zarar yalnız o bölgeye değil, bütün Türkiye'ye olur. Kendim de dahil Türk kültürüne, turizmine kötülük yapan hiç kimseye acımamızın olmaması lazım. Halı meselesinden tutun, taksilerin fazla dolaştırmaları bile olsa her şeyin üzerine gitmek mecburiyetindeyiz" diye konuştu.
'Gazeteciden korkuyoruz'
Atilla Koç, 'Turistleri kazıklayan halıcılar hangi ilden?' sorusuna şu yanıtı verdi: "Onu yarın öğrenirsiniz, okursunuz. Yalnız turistleri değil. Herhangi bir insanın tabiri amiyane kazıklanmasından yana değiliz. Yani bu protokolleri, her şeyi bir sene önceden yapmamızın nedeni bu. Gösteriyorlar Hereke halısı, gönderiyorlar diğer bir halı. Adi halının ismini söylemiyorum, o da tenkit mevzu olur, sizlerden (gazetecilerden) korkuyoruz artık. Yanlış anlamada mahirsiniz. Bu olay çok ayıp bir şey, Avrupa'da televizyonlarda konu olmuş. Her gittiğimde Avrupa'daki büyükelçilerimiz söz konusu ediyor. Bu bölgedeki valilerimizi ikaz ediyorum, onlar da ellerinden geleni yapıyorlar."
Antalya'da turizm sektörü bu konuda hassas olduğunu belirten Koç şunları söyledi: "Bir yanlışlık yapan olursa onu önlüyor. Çünkü menfaatinin o olduğunu biliyor. Bu sektör kendi otokontrolünü kurar, kurmazsa biz kurmak mecburiyetinde kalırız." Restoranlarda yüksek hesaba ilişkin soru üzerine Koç, şöyle konuştu: "Restoranlarda itiraz hakkın var. Adisyona itiraz edersin, oysa bu (halı) öyle değil. A halısı gösteriliyor B halısını orada alıyorsun. Açıyorsun bakıyorsun B halısı. Ben buradakilerle ilgili tedbir almayacağız demiyorum. Taksici de yanlış hareket ederse ona da karşıyım. Burada telafisi ve şikâyet mercii var. Halıcılıkta öyle değil."